Musíme si vyrábať viac svojich potravín, vyhlásilo KDH

NETKY.SK • 8 Jún 2022, 08:19 • 2 min
Musíme si vyrábať viac svojich potravín, vyhlásilo KDH

BRATISLAVA - Mimoparlamentné KDH zhodnotilo Konferenciu o budúcnosti Európy (CoFoE). Čo považuje za dôležité pre Slovákov?

slovakia

left justify in out

Strana by označila za úspech prehĺbenie záujmu slovenských občanov o európske témy. To by sa mohlo pretaviť do vyššej účasti v eurovoľbách. Oceňuje, že konferencia ponúkla možnosť diskutovať o tom, ako si občania predstavujú budúcnosť Európy. „Ľudia očakávajú konkrétne riešenia, ktoré musia hľadať a prinášať všetci politickí aktéri v rámci svojich kompetencií, a to národní aj európski,“ uviedlo KDH s tým, že CoFoE má pomôcť posunúť dopredu celú Európu. „Netýka sa to výlučne inštitúcií EÚ.“ 

 

img

 

 

Pripomína, že z CoFoE vzišlo 49 odporúčaní a 300 opatrení. „Pri ich zohľadňovaní je kľúčové dôkladné dodržiavanie princípu subsidiarity. To znamená rozdelenie kompetencií medzi európske inštitúcie a členské štáty tak, ako to máme ukotvené v zakladajúcich zmluvách. V niektorých záveroch totiž vidíme nenáležité snahy o prerozdelenie právomocí. KDH zásadne odmieta zasahovanie do výlučných kompetencií členských štátov,“ doplnilo hnutie.

 

Prečítajte si tiež: EÚ chce viac žien vo vysokých funkciách. Budú aj sankcie

 

Pri požiadavkách poukazuje napríklad na zelenú transformáciu. Tá podľa KDH musí zohľadňovať sociálne dôsledky. „Tiež poukazujeme na to, že kroky, ktoré vedú k zelenej ekonomike, často disproporčne zaťažujú malé a stredné podniky,“ uviedlo KDH s tým, že občania žiadajú aj riešenie sociálnych tém. Mnohé z nich však podľa hnutia spadajú do kompetencie jednotlivých členských štátov.

 

img

 

„Silne rezonuje aj téma rýchleho technologického pokroku v dôsledku digitalizácie a narastajúceho používania umelej inteligencie. V jeho centre musí byť vždy človek a jeho dobro chránené vo všetkých súvisiacich politikách, ako na to neustále vyzývame spoločne s expertmi,“ doplnilo KDH.

 

Pripomína aj diskutovanú tému dvojitej kvality potravín. „Musíme jej predchádzať tak, aby mali všetci občania v EÚ na svojom stole rovnako kvalitné potraviny. Slovensko musí urobiť kroky k tomu, aby sme boli viac sebestační pri výrobe potravín. Je to dôležité z ekologického i bezpečnostného hľadiska,“ zdôraznilo KDH.

 

img

 

Hnutie ale nesúhlasí s odporúčaním v otázke volieb do Európskeho parlamentu, ktoré podporuje tzv. celoeurópsky okrsok. „Takáto reforma by totiž znevýhodnila menšie členské štáty v EÚ a vniesla neprehľadnosť do otázky samotných mandátov europoslancov.“

 

Možno vás zaujme: Richard Sulík: Premiér vedel vopred o problémoch s ropou pre Slovensko, odmietol však konať

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies