Na čom sa zhodli zástupcovia SaS a Smeru-SD?

NETKY.SK • 11 December 2021, 15:11 • 2 min
Na čom sa zhodli zástupcovia SaS a Smeru-SD?

BRATISLAVA - O aktuálnej situácii na Slovensku debatovali v relácii RTVS Sobotné dialógy štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus (SaS) a predseda Zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR Marián Kéry (Smer-SD).

slovakia

left justify in out

Obaja politici sa zhodli na tom, že opatrenia na hraniciach by mali byť prísnejšie, obzvlášť po tom, ako na Slovensku potvrdili prvé prípady variantu omikron nového koronavírusu.

 

 

Kéry v tejto súvislosti hovorí o povinnom testovaní po návrate zo zahraničia bez ohľadu na to, či daná osoba je alebo nie je zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19. Podľa Klusa je dobré prehodnotiť napríklad zavedenie povinnej 14-dňovej karantény po návrate z niektorých krajín.

 

Prečítajte si tiež: Variant omikron je na Slovensku!

 

Štátny tajomník ministerstva zahraničia priznal, že komunikácia koalície o protipandemických opatreniach je chaotická a nie všetko možno logicky vysvetliť. "Je tu dynamický vývoj, faktom je ale aj to, že aj pandémia má svoju dynamiku." Opatrenia by podľa jeho slov mohli byť, aj v porovnaní s ostatnými krajinami, viac zautomatizované, menej spolitizované a prehľadnejšie. Na Kéryho kritiku o nejednotných názoroch strany SaS reagoval Klus tým, že je to vec viacerých kompromisov. "Urobili sa niektoré ústupky aj v tých oblastiach, ktoré my považujeme za dôležité. Nie sme nadšení, ale takáto je politika."

 

V súvislosti s očkovacou kampaňou Klus zopakoval, že strana SaS nie je vo veci povinného očkovania jednotná. Poukázal na opatrenia v iných krajinách, ktoré zavádzajú povinné očkovanie niektorých skupín ľudí. Je rád, že sa diskusia otvára aj na Slovensku, tvrdí však, že vo veci treba byť opatrný. Verí, že zaočkovanosť na Slovensku pomôže zvýšiť aj schválená finančná odmena pre seniorov.

 

img

 

Kéry v diskusii odmietol, aby vláda "hádzala" zodpovednosť na opozíciu. Zopakoval, že Smer nikdy nebol proti očkovaniu. Nesúhlasí len s povinným očkovaním a odmieta aj možnosť, že by povinné očkovanie v členských štátoch nariadila EÚ. Rozhodnutie by podľa neho malo ostať v rukách štátov. Poznamenal tiež, že očkovanie nie je jedinou cestou v boji proti pandémii. "Netvárme sa, že keby máme 80 percentnú zaočkovanosť, tak nám už pacienti nebudú pribúdať." Kritizuje aj delenie spoločnosti na očkovaných a nezaočkovaných.

 

Klus zdôraznil, že ide najmä o záchranu zdravotníckeho systému. "Preto sa zvýhodňujú zaočkovaní pred nezaočkovanými aj vo všetkých krajinách EÚ." Považuje však za správne, aby boli aj očkovaní ľudia pretestovaní častejšie.

 

Možno vás zaujme: Konzílium odborníkov kritizuje nové opatrenia!

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies