Most-Híd víta, že sa nedostatky schengenu opravia

NETKY.SK • 19 December 2015, 10:58 • 2 min
Most-Híd víta, že sa nedostatky schengenu opravia

BRATISLAVA - Sme radi, že sa Európska únia (EÚ) v otázke ochrany vonkajšej hranice schengenského priestoru konečne rozhýbala a odstráni nedostatky, na ktoré sme už skôr upozorňovali, vyhlásil poslanec parlamentu za Most-Híd Gábor Gál.

slovakia

left justify in out

Poslanec za Most-Híd tak reagoval na predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, ktorý deklaroval posilnenie ochrany vonkajších hraníc únie. Opozičný Most-Híd postoj únie považuje za významný krok v záujme zvýšenia bezpečnosti občanov schengenského priestoru, vrátane občanov Slovenska.


„Sme presvedčení, že nový systém ochrany vonkajších hraníc bude akčnejší, efektívnejší a pružnejší. Keďže v tejto súvislosti ide o bezpečnosť všetkých občanov schengenského priestoru, očakávame, že sa na tomto posilnení ochrany budú podieľať všetky zainteresované krajiny,“ uviedol Gál.


Poslanec za Most-Híd zároveň pripomenul, že spolu s vyššou bezpečnosťou, ktorá súvisí s novým spôsobom ochrany schengenu, nesmie byť v žiadnom prípade narušená suverenita žiadneho z dotknutých štátov. „Je predovšetkým na vláde, aby eliminovala v tomto smere každé možné riziko,“ uzavrel Gál.


Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker prednedávnom na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu podporil zachovanie schengenského priestoru. "Schengen zostane zachovaný. Urobíme všetko pre to, aby sme chránili, vylepšili a posilnili to, čo sme vybudovali," povedal Juncker podľa agentúry APA. Podľa šéfa EK je potrebné posilniť ochranu vonkajších hraníc, pretože to je jediný spôsob ako zachovať voľný pohyb osôb v schengenskom priestore. Návrh EK zriadiť Európsku pohraničnú a pobrežnú stráž označil Juncker za "opravný mechanizmus" pre schengenský systém. Zároveň je to cena, ktorú platíme v nebezpečnom svete, v ktorom "teroristi radšej cestujú lietadlom než v nafukovacom člne". "Nesmieme nikdy zabudnúť, že sloboda a bezpečnosť sa nevylučujú," povedal Juncker.


Vo svojom vystúpení podporil spoluprácu s Tureckom, pretože "utečenecká kríza sa nezačína na európskych hraniciach". "Situácia si vyžaduje, aby sme spolupracovali," konštatoval Juncker, pričom vyjadril nádej, že všetky krajiny EÚ sa budú podieľať na dobrovoľnom prerozdeľovacom systéme a prijmú sýrskych utečencov z územia
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies