Heger obhajuje dohodu s USA: Fico a Pellegrini len bojujú o voličov

NETKY.SK • 12 Január 2022, 21:14 • 3 min
Heger obhajuje dohodu s USA: Fico a Pellegrini len bojujú o voličov

BRATISLAVA - Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA (DCA) nijakým spôsobom nenaruší integritu a suverenitu Slovenskej republiky. Uviedol premiér SR Eduard Heger (OĽaNO) v reakcii na kritiku schválenia dohody vládou zo strany opozície. Prijatie obrannej zmluvy je podľa neho zodpovedným krokom smerom k posilňovaniu európskej bezpečnostnej politiky i našej obranyschopnosti.

slovakia

left justify in out

„Takúto zmluvu majú okrem iných uzavretú aj Maďari i Poliaci. Čakalo sa len na nás,“ napísal na sociálnej sieti. Reakcie predstaviteľov opozície označil za vrchol pokrytectva.

 

„Práve páni Fico a Pellegrini začali v roku 2018 rokovania so Spojenými štátmi. Preto nepochybujem, že ak by títo ľudia boli dnes vo vláde, nekonali by inak ako my a zmluvu by schválili,“ skonštatoval Heger.

 

 

Dodal, že ohýbanie reality a názorové saltá sú pre predsedu opozičnej strany Smer-SD Roberta Fica a lídra mimoparlamentnej strany Hlas-SD Petra Pellegriniho tradičnou taktikou pri získavaní voličov.

 

Prečítajte si tiež: Vláda odsúhlasila uzavretie dohody o obrannej spolupráci s USA

 

Vláda SR v stredu odsúhlasila uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA (DCA). Po podpise dokumentu ho musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou. Zmluva by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná, alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

 

 

Opozičná strana Smer-SD dohodu odmieta. Tvrdí, že ju Slovensko nepotrebuje a ohrozuje zvrchovanosť SR. Strana chce tiež vo veci presadiť referendum a zároveň spolu s nezaradenými poslancami okolo poslanca Tomáša Tarabu v stredu iniciovala k tejto téme mimoriadnu schôdzu parlamentu.

 

Možno vás zaujme: Peter Sabaka nechce peniaze od Milana Mazureka. Dal mu iný návrh

 

Pellegrini reagoval, že strana Hlas-SD nemôže návrh dohody podporiť vzhľadom na vážne pochybnosti, či zmluva nenarušuje suverenitu SR i zásadné právne výhrady Generálnej prokuratúry SR.

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies