AKTUALIZÁCIA: Čaká nás ťažký boj, tvrdia Petr Fiala a Boris Kollár

NETKY.SK • 11 Január 2022, 15:03 • 3 min
AKTUALIZÁCIA: Čaká nás ťažký boj, tvrdia Petr Fiala a Boris Kollár

BRATISLAVA - Český premiér dnes pricestoval na návštevu Slovenska. Je to jeho prvá oficiálna zahraničná cesta po nástupe do úradu.

slovakia

left justify in out

Aktualizované 11. januára, 19:41

 

Priateľské vzťahy medzi Slovenskou a Českou republikou je potrebné posilňovať a doterajšiu spoluprácu ešte viac rozvíjať. Zhodli sa na tom predsedovia vlád SR a ČR Eduard Heger a Petr Fiala na utorkovom stretnutí, ktoré je súčasťou prvej oficiálnej návštevy nového českého premiéra v zahraničí, vedúcej podľa tradície na Slovensko.

 

„Som rád, že pokračujeme v tejto osvedčenej tradícii,“ uviedol slovenský premiér pripomínajúc aj symboliku toho, že stretnutie sa uskutočňuje krátko po pripomenutí si 30. výročia posledných osláv nového roka v bývalom spoločnom štáte.

 

 

Heger zvýraznil dôležitosť Českej republiky ako politického a ekonomického partnera, poukázal na to, že vzájomná blízkosť by sa mala premietnuť aj pri nadchádzajúcom predsedníctve Českej republiky v Rade EÚ, ktoré sa začne 1. júla 2022, a v blížiacom sa predsedníctve Slovenska v rámci Vyšehradskej skupiny (V4) či Slavkovského formátu (S3). „Je to úžasná príležitosť, aby v jednom čase mohli spoločne udávať tón a politiku v rámci týchto troch formátov, úzko preto budeme spolupracovať pri formulovaní priorít,“ uviedol Heger. Je presvedčený, že oba kabinety sú a budú zladenými partnermi.

 

Prečítajte si tiež: Aká je reputácia Slovenska v zahraničí?

 

Fiala v rámci prediskutovaných tém ocenil, že obe krajiny sú pripravené presadzovať a koordinovať svoje pozície v oblasti energetickej politiky a zameraní na jadro. „Našou snahou je dosiahnuť cieľ uhlíkovej neutrality bez toho, aby to bolo na úkor našich občanov a socioekonomických problémov,“ povedal. Verí, že po prerušení pandémiou opäť obnovia spoločné rokovania oboch vlád. Zdôraznil tiež spoločný záujem oboch krajín rozvíjať vzťahy v rámci V4.

 

 

Premiéri diskutovali aj o boji s pandémiou ochorenia COVID-19, o aktuálnej situácii na východnej hranici Európskej únie, o Zelenej dohode, ako aj o pláne obnovy krajín EÚ po pandémii nového koronavírusu.

Premiéri popoludní položili vence k Pamätníku Tomáša Garrigua Masaryka na Vajanského nábreží a k Pamätníku Milana Rastislava Štefánika na nábreží Dunaja.

 

Návšteva u prezidentky

 

Fiala sa neskôr stretol s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, ktorá vidí v novej českej vláde partnera, s ktorým si bude rozumieť. Uviedla to na sociálnej sieti. Rovnako je rada, že prvé kroky českých aj slovenských ústavných činiteľov smerujú do hlavných miest oboch krajín. „Symbolicky to potvrdzuje pretrvávajúcu blízkosť medzi našimi národmi a krajinami,“ uviedla.

 

 

S českým premiérom hovorila nielen o vzájomných vzťahoch, ale aj o výzvach, ktoré v súčasnosti stoja pred Českom a Slovenskom. „Naše spoločnosti čelia pokračujúcej pandémii a jej zdravotným, sociálnym a hospodárskym následkom. V oboch krajinách musíme riešiť nárast cien energií a rastúcu infláciu a jej dosahy na životné náklady našich občanov či prevádzku podnikov. Oboch nás tiež znepokojuje rastúce napätie v našom východnom susedstve,“ konštatovala Čaputová.

 

K téme: AKTUALIZÁCIA: Česi sa konečne dočkali vymenovania novej vlády

 

Ako správne riešenie vidí spolu s Fialom pokračovanie diplomatických rokovaní a dialógu o bezpečnosti v Európe. „Zhodli sme sa, že v 21. storočí pokusy o rozdelenie sfér vplyvu v Európe nemajú žiadne miesto,“ poznamenala.

 

img

 

Od rozdelenia Československa tento rok uplynie 30 rokov. „Stále však dokážeme navzájom zdieľať svoje starosti a tešiť sa z úspechov našich krajín. Popriala som Petrovi Fialovi a jeho vláde veľa úspechov a tiež úspešné predsedníctvo v Rade Európskej únie v druhom polroku tohto roka,“ dodala Čaputová.

 

Rokovanie s Borisom Kollárom

 

Český premiér sa napokon stretol aj s predsedom Národnej rady SR Borisom KolláromNa rokovaní sa zúčastnila aj poslankyňa Národnej rady SR Monika Kozelová, ktorá je zároveň predsedníčkou parlamentnej skupiny priateľstva s Českou republikou. 

 

img

 

„Obdivujem Slovensko a moja návšteva len potvrdzuje naše dobré a priateľské vzťahy,“ povedal český predseda vlády, pričom vyzdvihol vysokú úroveň medziparlamentnej spolupráce. Predseda parlamentu doplnil, že si veľmi váži nadštandardné vzťahy medzi Českou a Slovenskou republikou. „Česi a Slováci majú spoločnú históriu a naše rodinné prepojenia sú viditeľné vo všetkých aspektoch aj v súčasnosti,“ dodal šéf slovenského parlamentu.

 

Možno vás zaujme: Kedy chce Boris Kollár zvolať okrúhly stôl k referendu?

 

Jednou z tém bilaterálneho rokovania bola aj pandemická situácia. „V našej krajine sa snažíme obmedzovať zahraničné pracovné cesty, ako aj osobné kontakty medzi ľuďmi,“ objasnil český premiér. Obaja ústavní činitelia sa zhodli, že prvotný šok z pandémie je síce za nami, ale spoločnosť je zo situácie unavená. „Náš národ je ubolený. Gastrosegment, cestovný ruch a podnikatelia trpia. A je možné, že nás čakajú ešte väčšie problémy, ako napríklad rast cien hypoték či úverov. Pozitívum vidím aspoň v tom, že nám výrazne nestúpla miera nezamestnanosti,“ vysvetlil Kollár.

 

img

 

Časť rokovania venovali aj diskusii o ekonomických problémoch, ktoré trápia obe krajiny. Vyslovili znepokojenie nad zvyšovaním cien energií, infláciou či dosahoch pandémie nového koronavírusu na podnikateľov. „Vidím problém aj v malých obciach, pretože sa tu výrazne znižuje kvalita života. Chceme bojovať aj proti inflácii, aj keď to nebude jednoduché,“ povedal Fiala. Podobnú obavu má aj šéf slovenského parlamentu.

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies