Ministri vnútra krajín V4 sa stretli v Luxemburgu: Spoločné priority a nové výzvy pre bezpečnosť EÚ

NETKY.SK • 13 Jún 2024, 11:25 • 2 min
Ministri vnútra krajín V4 sa stretli v Luxemburgu: Spoločné priority a nové výzvy pre bezpečnosť EÚ

LUXEMBURG - Včera večer sa v Luxemburgu pred rokovaním Rady ministrov pre vnútorné záležitosti, pod záštitou českého predsedníctva vo V4, konalo zasadnutie ministrov vnútra.

slovakia

left justify in out

V kontexte ostatných volieb do Európskeho parlamentu a s výhľadom júnového samitu EÚ, kde majú lídri EÚ prijať novú strategickú agendu, ktorá určí hlavné smerovanie Únie v jej ďalšom inštitucionálnom cykle, ako aj nadchádzajúcich predsedníctiev Maďarska a Poľska v Rade EÚ, predstavitelia jednotlivých krajín diskutovali o prioritách v oblasti vnútorných záležitostí na nasledujúce obdobie.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok vyzdvihol ako priority na nasledujúce obdobie riadne fungovanie schengenu, posilnenie ochrany vonkajších hraníc a efektívne návraty, ktoré Slovenská republika dlhodobo presadzuje na európskej úrovni. Sme zároveň otvorení aj inovatívnym prístupom vrátane možnosti využívať extrateritoriálne centrá na spracovanie žiadostí o azyl mimo EÚ. 

Na dobré fungovanie schengenského priestoru má dôležitý vplyv vízová politika, je nevyhnutné vytvárať tlak na tretie krajiny, hlavne krajiny západného Balkánu, aby si svoju vízovú politiku zosúladili s vízovou politikou členských štátov. Opätovné zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach by malo zostať iba krajným riešením. 

Minister vnútra partnerov informoval o súčasnej situácii z pohľadu sekundárnej tranzitnej migrácie na území SR, ktorá medziročne klesla. Na východnej hranici so Slovenskom je situácia aktuálne pokojná. Spoločné hliadky na slovensko-ukrajinskej štátnej hranici sú účinnou prevenciou nielen nelegálnej migrácie, ale aj cezhraničnej trestnej činnosti.

Ministri diskutovali aj o otázkach vnútornej bezpečnosti v kontexte ruskej agresie proti Ukrajine, krízového riadenia, externej dimenzie migrácie a readmisie. 

Na záver stretnutia Česká republika odovzdala predsedníctvo Poľskej republike.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Tlačový odbor MV SR, Foto: Tlačový odbor MV SR
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies