Ministerstvo zdravotníctva pracuje na adekvátnom ohodnotení zdravotníkov

NETKY.SK • 24 September 2021, 14:32 • 3 min
Ministerstvo zdravotníctva pracuje na adekvátnom ohodnotení zdravotníkov

Rezort zdravotníctva zdôrazňuje, že si prácu lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov nesmierne váži. Prízvukuje tiež, že reformovať slovenské zdravotníctvo je nevyhnutnosťou.

slovakia

left justify in out

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová poukázala na to, že na ministerstve sa snažia zefektívniť systém vzdelávania, zjednodušiť podmienky pre vstup na Slovensko pre lekárov z tretích krajín a pracujú na programe rezidentského štúdia, ktorý prináša chýbajúci personál do regiónov. "Zástupcovia ministerstva sú otvorení konštruktívnemu dialógu a najmä v čase, keď vstupujeme do aktívnej tretej vlny pandémie, prosíme druhú stranu, aby uprednostnila konštruktívny dialóg," odkázal lekárskej komore rezort zdravotníctva.

 

img

 

Možno vás zaujme: Šéf Moderny predpovedal koniec pandémie. Ako to vidí?

 

Reforma nemocníc je podľa rezortu pre zdravotníctvo veľmi dôležitá. "Mnohé vlády sa o ňu pokúšali za posledných 15 rokov niekoľkokrát, no neúspešne. Reforma práve zdravotníckemu personálu prinesie postupne po dlhých rokoch stabilizáciu. Lekári, sestry a ďalší zdravotnícki pracovníci budú pracovať s novými prístrojmi vo väčších tímoch, kde budú lepšie vedieť zvládať zdravotné komplikácie pacienta," dodala Eliášová.

 

Zaujímavý článok: Igor Matovič finalizuje štátny rozpočet na budúci rok. Ekonómovia varujú pred rozhadzovaním!

 

Reforma zvýši kvalitu aj špecializáciou nemocníc

Vysvetlila, že reforma zvýši kvalitu aj špecializáciou nemocníc, teda aby sa "všade nerobilo všetko a v malom počte".  Ministerstvo zopakovalo, že ak nie je na pracovisku dostatočná prax, hrozí riziko nezvládnutia komplikácií či ohrozenia pacienta. Zdôraznilo, že žiadna nemocnica sa rušiť nebude.

 

Lôžka, ktoré pred pandémiou zostávali nevyužité, sa budú transformovať v horizonte niekoľkých rokov na základe veľmi presných analýz a dát na iný typ starostlivosti, ktorá dnes mnohým pacientom chýba. Dlhodobo chorí pacienti sú totiž hospitalizovaní na akútnych lôžkach, ktoré podľa MZ SR primárne slúžia pre akútne stavy.

 

Prečítajte si: Lekári sa obuli do novely zákona o stratifikácii nemocníc. Tvrdia, že na zmeny doplatia pacienti!

 

"Navyše nemocnica nedokáže takýmto pacientom zabezpečiť zdravotnú starostlivosť na čas potrebný na zotavenie, pretože potrebuje uprednostniť akútnych pacientov," dodala Eliášová s dôvetkom, že by sa tak časť nevyužitých akútnych lôžok mala transformovať na lôžka dlhodobej a následnej starostlivosti. Napríklad pre pacientov po cievnej mozgovej príhode, psychiatrických pacientov, pacientov, ktorí sa zotavujú po vážnych operáciách a pre iné diagnózy.

 

img

 

Výzva kompetentných

Slovenská lekárska komora (SLK) vyzýva kompetentných, aby v rozpočte pre zdravotníctvo na budúci rok vyčlenili potrebné finančné zdroje na stabilizáciu zdravotníkov. Ako v piatok na tlačovej konferencii povedal prezident komory Marian Kollár, ide o prostriedok na to, aby sa zastavilo rúcanie systému zdravotníctva, ktoré by ublížilo najmä slovenským pacientom. "Sme presvedčení, že návrh reformy optimalizácie siete nemocníc je nielen vytrhnutý z konceptu potreby riešenia zásadných problémov slovenského zdravotníctva, ale v navrhovanej podobe neprinesie žiadne zlepšenie ani dostupnosť zdravotnej starostlivosti, a už vôbec nie kvality jej poskytovania."  Základným riešením situácie nie je optimalizácia siete nemocníc, ale personálna stabilizácia.
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies