Mimoparlamentné strany sa rozchádzajú v názore na povinné očkovanie

NETKY.SK • 7 Január 2022, 13:33 • 2 min
Mimoparlamentné strany sa rozchádzajú v názore na povinné očkovanie

BRATISLAVA - Hlas-SD odmieta povinné očkovanie, Progresívne Slovensko (PS) je za povinné očkovanie celej dospelej populácie. KDH hovorí, že nariadiť očkovanie príkazom by mohlo ešte viac rozdeliť spoločnosť. Aliancia zdôrazňuje potrebu jasnej komunikácie.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Hlas-SD nepodporí povinné očkovanie ani u vybraných skupín. „Nevidím v tom žiadny zmysel. Na základe poznania fungovania vakcín a neustáleho výskytu nových variantov si nemyslím, že je politicky správne prikázať niekomu očkovať sa," povedal líder strany Peter Pellegrini. Pripomenul, že ani viacerí lekári či zdravotné sestry nie sú zaočkovaní. Ak by sa im prikázalo povinné očkovanie a odišli by z práce, mohlo by podľa Pellegriniho dôjsť ku kolapsu zdravotníctva.

 

img

 

Najlepšou kampaňou by podľa Pellegriniho bolo každodenné zverejňovanie detailných informácií o tom, koľko zaočkovaných, respektíve nezaočkovaných, zomrelo či koľkí ležia na umelej pľúcnej ventilácii. Myslí si, že na zvýšenie ochoty očkovať sa majú vplyv opatrenia, ktoré nezaočkovaným komplikujú život.

 

„Určite sme za povinné očkovanie celej dospelej populácie, pretože to je jediné riešenie, ktoré Slovensko môže dostať z tretej vlny a ochrániť pred štvrtou či piatou. Je to ústavne priechodné riešenie, ktoré ako také má tradíciu aj v SR, kde dekády rokov povinne očkujeme už malé deti," myslí si predsedníčka PS Irena Bihariová. Odborníci sa podľa nej jednoznačne zhodujú, že očkovanie je zaručená ochrana pred dramatickým a závažným priebehom ochorenia COVID-19.

 

img

 

KDH tvrdí, že je na strane očkovania. „Ale nariadiť očkovanie príkazom ako povinné môže v súčasnej napätej situácii ešte viac rozdeliť spoločnosť a priniesť nežiadaný masový odpor. Je zároveň veľmi otázne, ako by sa očkovanie vymáhalo v takejto rozbúrenej krajine," uviedla hovorkyňa KDH Lenka Halamová. Seniorov treba podľa hnutia správne informovať a prakticky im pomôcť tak, aby bol pre nich proces súvisiaci s očkovaním čo najjednoduchší a najzrozumiteľnejší.

 

img

 

Ohrozené a rizikové skupiny obyvateľstva sa podľa Aliancie musia stretnúť s odborne podloženým, komunikačne zrozumiteľným a nie každý deň sa meniacim vysvetlením potreby očkovania sa. „Ak celosvetové odborné analýzy ukážu, že povinné očkovanie vo vybraných segmentoch populácie má zmysel a je život zachraňujúce, nijaký štát vrátane Slovenskej republiky si nebude môcť dovoliť ignorovať diskusiu o povinnom očkovaní," skonštatovala hovorkyňa strany Klára Magdeme. Úvahy o tom, ktoré skupiny obyvateľstva by mali byť očkované, považuje strana za nevyhnutné. „Ak by sa vláda rozhodla pre povinné očkovanie, Aliancia navrhla, aby išla príkladom a povinné očkovanie v prvom kole zaviedla vo vlastnom sektore," dodala Magdeme.

 

Prečítajte si: Nežiaduce účinky po očkovaní majú tisíce Slovákov. Aké najčastejšie?

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies