Nežiaduce účinky po očkovaní majú tisíce Slovákov. Aké najčastejšie?

NETKY.SK • 7 Január 2022, 10:48 • 2 min
Nežiaduce účinky po očkovaní majú tisíce Slovákov. Aké najčastejšie?

BRATISLAVA - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) pripomína, že vakcíny určené na prevenciu ochorenia COVID-19 podávajú injekčne do svalu a môžu v priebehu hodín až dní po podaní vyvolať reakcie menšej alebo strednej intenzity, ktoré spontánne v priebehu niekoľkých dní odznievajú.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Ústavu nahlásili k 4. januáru v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 10 040 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1 392 ako závažné. Ústav o tom informuje na svojom webe.

 

img

 

Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 812 závažných hlásení, z toho 3 úmrtia. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, ale hlásili napríklad aj náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu, hypertenznú krízu či poruchu sluchu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, polyneuropatiu či hyperpyrexiu.

 

Prečítajte si tiež: Macron chce naštvať nezaočkovaných ľudí. Plánuje tvrdé obmedzenia

 

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 153 závažných hlásení, z toho 1 úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, pľúcna embólia a napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

 

img

 

Pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca hlásili 356 závažných účinkov, z toho 3 úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu či napríklad hypertenznú krízu.

 

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 49 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu.

 

Možno vás zaujme: Stúpajúci počet prípadov omikronu môže zvýšiť riziko vzniku nových variantov

 

Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali 5 závažných hlásení. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, flebotrombózu, pľúcnu embóliu či parézu tvárového nervu. Ďalších 13 závažných účinkov bolo pri vakcínach s neuvedeným názvom, informácie ústav dožiadal.

 

img

 

K 5. januáru evidujeme spolu 7 úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri 4 prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v 3 ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných vylúčili súvis.

 

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies