Milióny eur do bezpečných ulíc: Ministerstvo spúšťa výzvu na modernizáciu samospráv

NETKY.SK • 27 Máj 2024, 14:22 • 2 min
Milióny eur do bezpečných ulíc: Ministerstvo spúšťa výzvu na modernizáciu samospráv

BRATISLAVA / KOMÁRNO - Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky oficiálne vyhlásilo prvú integrovanú výzvu, ktorá spája viacero opatrení s cieľom modernizovať inteligentné samosprávy a zvýšiť bezpečie v uliciach našich miest a obcí, a tým aj zvýšiť kvalitu života občanov a odolnosť samospráv.

slovakia

left justify in out

Suma prevyšujúca 20 mil. eur, z ktorej sú takmer 4 mil. eur určené na bezpečné fyzické prostredie obcí, miest a regiónov a vyše 16,25 mil. eur smeruje k podpore budovania inteligentných miest a regiónov, je oficiálne vyhlásená.

O tieto financie sa môžu uchádzať mestá, obce, samosprávne kraje a tiež aj záujmové združenia právnických osôb. Výzva bola nastavovaná za aktívnej asistencie rezortu vnútra, štátnej polície aj obecných polícií. Zároveň bol jej návrh k dispozícii na 10- dňové pripomienkovanie samosprávam. Drvivú väčšinu pripomienok z verejného pripomienkovania rezort akceptoval.

Ide o integrovanú výzvu, ktorá bola vyhlásená v rámci mechanizmu Integrovaných územných investícií, kombinuje a zároveň prepája 3 opatrenia z dvoch rôznych Cieľov politiky. Je zameraná na využitie digitálnych riešení a informačných technológií v prostredí samosprávy. Zároveň ponúka možnosť pre zapájanie sa aj menších samospráv, ktoré si v projekte môžu namixovať viaceré riešenia. Ide o možnosti využitia najmä potenciálu dát pri správe územia – v kombinácií s opatreniami zameranými na bezpečnosť fyzického prostredia obcí, miest a regiónov ako napr. kamerových systémov. Podporuje sa tak schopnosť predchádzať problémovým javom, napätiu, zabezpečenie verejného poriadku, ochrany zdravia a majetku v obciach a vo všetkých regiónoch.

Výzva pomôže kamerami, získavaním a využívaním získaných dát. Môže prispieť k nastaveniu parkovacej politiky, ale aj v oblasti skvalitnenia životného prostredia či prevencie havárií a katastrof. V rámci nepovinných aktivít je možná napríklad inštalácia svetelných bodov verejného osvetlenia, pričom medzi opatreniami sú oprávnenými výdavkami aj stavebné práce v nadväznosti na budovanie kamerových systémov.

„Do roku 2020 bolo vyčlenených na bezpečnú samosprávu za tri roky 11 mil. eur, od roku 2020 do roku 2023, teda za bývalej vlády, nešlo ani do tejto oblasti ani jedno jediné euro a teraz sme vypísali výzvu na viac ako 20 mil. eur. Až 84 % primátorov a starostov na Slovensku totiž konštatuje, že investície do bezpečnosti, kamerových systémov a všetkého, čo s tými súvisí, sa im osvedčili. Vo viac ako polovici zón, ktoré mestá a obce identifikovali ako problematické, nie sú kamerové systémy, takže umocnenie bezpečia ich rozširovaním je stále možné v ďalších kľúčových lokalitách. Takmer 70 % primátorov a starostov vidí priestor na medziobecnú spoluprácu pri zabezpečovaní verejného poriadku. Takéto spoločné komunálne pulty ochrany sú efektívne na prevádzku aj správu. Smer tu v Komárne aj preto, lebo výzva smerujúca do bezpečnosti samospráv nie je iniciatívou, ktorá vznikla u nás na ministerstve, ale vďaka primátorom a starostom, ku ktorým patrí aj pán primátor Komárna Béla Keszegh,“ uviedol minister investícií Raši.

Do výzvy sa môžu zapojiť samosprávy z každého kraja, v rámci svojich integrovaných územných investícií. Minimálna výška nenávratného finančného príspevku je vo výške 185 000 eur a maximálna je limitovaná celkovou výškou nenávratného finančného príspevku na úrovni vyčlenenej alokácie pre samosprávny kraj, prípadne územie mestského rozvoja.

„Dnes začína koncept bezpečnej samosprávy vďaka tomu, že prvých 20 mil. eur dokáže umocniť pocit bezpečia a ochrany majetku. Je to o tom, aby sa dokázali využiť kamery v mestách. Je to o tom, aby samosprávy dokázali pracovať s dátami, aké autá z akých regiónov k nim chodia. Je to o tom, aby samosprávy vedeli, kde a akým spôsobom nastaviť parkovaciu politiku a čo je nemenej dôležité, tieto peniaze je možné využiť aj v rámci prevencie proti živelným pohromám. Sme v regióne, ktorý je prihraničný a prihraničie nie je pre nás periféria. Je epicentrom záujmu, je vstupnou bránou na Slovensko. Bezpečná samospráva je aj o stabilnom cestovnom ruchu, aj o príležitostiach,“ doplnil štátny tajomník rezortu Michal Kaliňák.

„Sme veľmi radi, že na ministerstve sedia ľudia, ktorí poznajú regióny Slovenska. Tam sú naozaj rôzne problémy, ale tým, že z ministerstva prídu a nečakajú nás len v Bratislave, tak ich poznajú, tie špecifické veci, ktoré treba riešiť. Som veľmi rád, že títo ľudia majú skúsenosti, tak pán minister Raši, ktorý sám bol primátorom, ako aj štátny tajomník, pán Kaliňák,“ ocenil komárňanský primátor Béla Keszegh.

K tejto výzve, tak ako ku každej inej, bude rezort investícií 6. júna organizovať školenie, aby sme mohli čo najviac pomôcť samosprávam vo využívaní eurofondov pre užitočné investície sledujúce zvýšenie kvality života ľudí.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Tlačový odbor MIRRI SR, Foto: Tlačový odbor MIRRI SR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies