Mexiko: Po 18 rokoch objavili pozostatky obetí výbuchu v bani

NETKY.SK • 13 Jún 2024, 09:04 • 2 min
Mexiko: Po 18 rokoch objavili pozostatky obetí výbuchu v bani

MEXIKO – Mexické úrady ohlásili objav pozostatkov niektorých obetí výbuchu v uhoľnej bani, pri ktorom pred 18 rokmi pod zemou uviazlo 63 baníkov, informuje AFP.

slovakia

left justify in out

Nešťastie sa odohralo 19. februára 2006 v uhoľnej bani Pasta de Conchos v mexickom štáte Coahuila, ktorý hraničí s americkým štátom Texas. V čase výbuchu plynu v bani pracovalo 73 osôb, z toho osem ľudí prežilo s vážnymi popáleninami, telá ďalších dvoch ľudí sa podarilo vyniesť na povrch. Ide o jednu z najväčších banských tragédií v histórii krajiny.

Nález ostatkov v jednej z banských siení ohlásilo ministerstvo vnútra. V priestore, kde sa ostatky našli, v ten deň pracovalo 13 baníkov. Prokuratúra štátu Coahuila v spolupráci s ďalšími inštitúciami teraz začne ostatky skúmať, aby sa ich pokúsila zistiť totožnosť obetí a určiť príčinu ich smrti.
 
Pátranie po pozostatkoch odmietli hneď tri po sebe nasledujúce vlády v Mexiku ako príliš nákladné a nebezpečné, s neistým výsledkom. Pátranie sa začalo až v roku 2020, keď mexický prezident Andrés Manuel López Obrador prisľúbil ich nájdenie. Pátraním, ťažbou uhlia a jeho spaľovaním poveril štátnu energetickú spoločnosť CFE.
 
Úrady zatiaľ neuviedli, či banské nešťastie zapríčinil výbuch plynu. Mexické bane boli v čase tragédie vo svete známe tým, že ich prevádzkovatelia sa len veľmi nedostatočne starali o potrebné bezpečnostné vybavenie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: The Washington Post / AP News / AFP, Ilustračné foto: Istockphoto
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies