Komisár pre deti žiada zákaz voľného predaja produktov s HHC

NETKY.SK • 8 Júl 2024, 18:57 • 2 min
Komisár pre deti žiada zákaz voľného predaja produktov s HHC

BRATISLAVA - Komisár pre deti Jozef Mikloško apeluje na urýchlený zákaz voľného predaja produktov s látkou HHC. Upozornil na prípady otráv detí po požití látky. Volá po prijatí legislatívnych zmien.

slovakia

left justify in out

Mikloško poukázal na to, že novela zákona, ktorou sa majú HHC, HHC-P a HHC-0 zaradiť do zoznamu omamných látok, je v parlamente v druhom čítaní. Najbližšia riadna schôdza je naplánovaná na september.

"Zákon o zákaze ich predaja je posunutý do druhého čítania, mám však za to, že je potrebné reagovať a riešiť to rýchlejšie. Musíme si uvedomiť, že deti sú zvedavé a najmä počas letných prázdnin často hľadajú nové zážitky a dobrodružstvá a sú náchylnejšie na experimentovanie, čo môže viesť k tragickým následkom s trvalým poškodením zdravia," skonštatoval Mikloško.

Upozornil na to, že látky sú pre deti voľne dostupné a môžu ich kúpiť v špeciálnych automatoch v nákupných centrách. "Naliehavo apelujem na poslancov Národnej rady SR a všetky kompetentné orgány, aby konali rýchlo a efektívne v otázke zákazu voľného predaja HHC produktov. Je nevyhnutné, aby sme spoločne zabezpečili pre deti bezpečné a zdravé prostredie bez obáv z toxických a nebezpečných látok," dodal.

Komisár pre deti zároveň vyzval aj nákupné centrá, aby prehodnotili svoje obchodné politiky a mieru spoločenskej zodpovednosti. Konanie výrobcov produktov označil za neetické.

"Pod rúškami legálnosti, nehľadiac na varovania psychiatrov a opakované prípady poškodenia zdravia detí šíria škodlivé produkty vedome ohrozujúc zdravie detí iba pre vlastný finančný zisk," podotkol.

Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove tento mesiac upozornila na opakované prípady, keď sa u detí vyvinuli závažnejšie psychické prejavy po požití syntetických kanabinoidov. Na ohrozenie mládeže v súvislosti s HHC tento aj minulý rok upozornili lekári z Národného ústavu detských chorôb v Bratislave. Informovali aj o prípadoch otravy detí.

Zaradenie látok HHC, HHC-P a HHC-O do zoznamu omamných a psychotropných rieši návrh novely zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch. Ten poslanci parlamentu v polovici júna posunuli do druhého čítania. Rezort zdravotníctva už skôr deklaroval potrebu zaradenia látok medzi zakázané. Odôvodňoval to najmä ohrozením širokej verejnosti, najmä detí a mládeže, ktoré v súčasnosti majú k látkam voľný prístup.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Úrad komisára pre deti SR, Foto: epochtimes.sk
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies