Meteorológovia zaznamenali 2. januára viaceré teplotné rekordy

NETKY.SK • 3 Január 2023, 15:30 • 2 min
Meteorológovia zaznamenali 2. januára viaceré teplotné rekordy

BRATISLAVA - Slovenský hydrometeorologický ústav zaznamenal 2. januára viaceré denné teplotné rekordy.

slovakia

left justify in out

Vyskytovali sa v horských oblastiach, ale aj v nižších polohách. SHMÚ o tom informoval na sociálnej sieti. Teplotné rekordy zaznamenali napríklad na Lomnickom štíte, Chopku i Štrbskom Plese, ale aj v Sliači, Košiciach či Kamenici nad Cirochou a v Prievidzi. V tej namerali i najvyššiu dennú teplotu, ktorá vystúpila na 14,6 °C. Je to jedna z najvyšších teplôt, aké na tejto stanici namerali v januári. Najvyššiu, a to 14,8 °C, zaznamenali meteorológovia 1. januára 2022. Ústav tiež poukázal aj na teplotu v Oravskej Lesnej, kde zachytili najvyššiu januárovú teplotu za posledných 80 rokov, teda od roku 1943. Namerali tu 10,8 °C.

Na snehovú pokrývku na horách podľa SHMÚ negatívne vplýva súčasné prúdenie veľmi teplého, pôvodom tropického vzduchu do našej oblasti od juhozápadu. Napríklad na Štrbskom Plese sa nenachádza súvislá snehová pokrývka, čo sa stalo prvýkrát od januára 1990. Na Chopku zas počas posledných dní zmizlo 20 cm snehu. SHMÚ ale poukazuje, že súvislá snehová pokrývka sa nachádza v niektorých nižších polohách. V poniektorých dolinách, obzvlášť na Spiši, sa udržala napriek teplému počasiu, a to vďaka inverzii.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Peter Vince
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies