V Nitre otvoria centrum pre vojnových utečencov

NETKY.SK • 28 Február 2023, 13:30 • 2 min
V Nitre otvoria centrum pre vojnových utečencov

NITRA - Mesto Nitra v spolupráci s UNICEF-om a Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vo štvrtok 2. marca otvorí zariadenie Blue Dot COMIN. Ide o centrum pre vojnových utečencov, ktoré je určené hlavne pre rodiny, matky s deťmi a pre ľudí z ohrozených skupín, ktorí utekajú pred vojnovým konfliktom.

slovakia

left justify in out

Podľa slov hovorcu mesta Tomáša Holúbeka je Nitra mestom, ktoré vlani zažilo po Bratislave najväčší príliv vojnových odídencov z Ukrajiny. "Vznik Blue Dot COMIN v Nitre rok po vypuknutí vojny na Ukrajine je preto logickým vyústením kontinuálnej snahy mesta Nitra pomáhať ľuďom sužovaným vojnovým besnením. Po Bratislave, Košiciach a Michalovciach je Nitra štvrtým mestom, kde takéto centrum vzniklo," uviedol Holúbek.

 

Utečencom z Ukrajiny pomáha v Nitre už rok Kontaktné miesto pre cudzincov COMIN. Ako sa uvádza v správe o jeho činnosti, od marca do novembra 2022 poskytlo vyše 31.000 asistencií ľuďom, ktorí ušli pred vojnou. Poskytnuté služby zahŕňali pomoc pri registrácii odídencov a hľadaní ubytovania. Ich súčasťou bola aj potravinová a materiálna pomoc, asistencia pri urgentnej zdravotnej starostlivosti, pri umiestňovaní detí do škôl a pri riešení rôznych krízových situácií.

 

Ako pred časom uviedla koordinátorka integrácie cudzincov na mestskom úrade Ivona Fraňová, v Nitre je v súčasnosti približne 4800 odídencov z Ukrajiny. Väčšinu z nich tvoria ženy, deti a starší ľudia, mužov je okolo desať percent. Podľa jej slov je rozdiel v zložení odídencov v prvej a v druhej vlne, keď už do mesta začali častejšie prichádzať aj celé rodiny i s mužmi. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies