Postoj Slovenska k Rusku v kauze Navaľnyj by mal byť principiálny, tvrdí Dzurinda

NETKY.SK • 7 Február 2021, 16:55 • 2 min
Postoj Slovenska k Rusku v kauze Navaľnyj by mal byť principiálny, tvrdí Dzurinda

BRATISLAVA - Postoj Slovenska k Rusku v kaze Navaľnyj by mal byť principiálny, čo znamená deklarovať záujem na dobrých vzťahoch s Ruskom, ale zároveň sa dôsledne zasadzovať za dodržiavanie univerzálnych hodnôt, predovšetkým ľudských práv.

slovakia

left justify in out

Slovensko by malo napomáhať prijímaniu jednotných, ale aj rýchlych a principiálnych rozhodnutí Európskej únie (EÚ). Uviedol to bývalý predseda vlády a exminister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda.

 

Navaľnyj dostal 3,5 roka za mrežami
Moskovský súd v utorok 2. februára zmenil opozičnému lídrovi Alexejovi Navaľnému podmienečný trest, ktorý dostal za spreneveru, na nepodmienečný a poslal ho do väzenia.

 

Známy kritik Kremľa dostal tri a pol roka odňatia slobody, keďže už ale rok strávil v domácom väzení, jeho pobyt za mrežami o tento čas skrátia.

 

img

 

Putin sa zľakol sily hnutia opozičného lídra

Počínanie režimu ruského prezidenta Vladimíra Putina podľa Dzurindu svedčí o tom, že sa hnutia Alexeja Navaľného zľakol.

 

„Pritom zatiaľ proti tomuto hnutiu nenašiel účinnejšiu metódu, ako perzekúciu Navaľného a zatýkanie jeho prívržencov. Je to stupňovanie robustnej politiky, ktorá spravidla skôr či neskôr vedie k pádu režimu,” ozrejmil expremiér.

 

Považuje to za zlú správu, ktorá v týchto dňoch prichádza z Ruska. Ako dobrý signál vníma nárast sebavedomia a odhodlania ruskej občianskej spoločnosti.

 

„Putin si v podobe Navaľného uviazal na krk ťažký balvan. Mám pocit, že režim by urobil lepšie aj pre seba samého, keby politickú pluralitu skôr umožňoval, ako jej násilím bránil,” zdôvodnil Dzurinda.

 

Mohlo by vás zaujímať: Navaľného opät súdia, vraj urazil veterána druhej svetovej vojny

 

Posilnenie občianskej spoločnosti
V Rusku podľa neho vládne autoritársky režim, ktorý nepripúšťa slobodnú politickú súťaž, teda pluralitu.

 

Doplnil, že zároveň sa významne posilňuje občianske povedomie, ktoré vníma ako nevyhnutný predpoklad akejkoľvek plurality a demokracie.

 

„Z krátkodobého pohľadu Rusko nepochybne stratilo na vplyve a rešpekte. Až čas však ukáže, či v konečnom dôsledku nepovedú súčasné udalosti k zásadnejším pozitívnym spoločenským zmenám,” hodnotí Dzurinda.

 

Prečítajte si tiež: V Rusko odmietajú kritiku západných krajín, ktorá sa týka Navaľného

 

Jednotný európsky postoj

Zdôraznil, že transatlantické spoločenstvo by svojimi postojmi a rozhodnutiami malo dávať jasne najavo, že rozlišuje súčasný ruský režim od spoločnosti ako aj to, že má seriózny záujem na efektívnej spolupráci s Ruskom, ktoré dodržiava svoje záväzky, ale aj ľudské práva.

 

img

Rusku je podľa bývalého predsedu vlády potrebné tlmočiť jasný a jednotný európsky postoj. Konkrétne, že Slovensko má záujem na spolupráci, najmä pri riešení globálnych problémov ako je pandémia, ochrana životného prostredia či obmedzenie zbrojenia.

 

„Že máme záujem aj na vzájomne výhodnej ekonomickej spolupráci, ale nikdy neobetujeme svoje princípy, zásady a hodnoty ekonomickým ziskom,” dodal bývalý šéf slovenskej diplomacie.

 

Súvisiaci článok: Zuzana Čaputová sa postavila na stranu Alexeja Navaľného a zatknutých demonštrantov

 

Líder opozície skončil v putách po návrate z Nemecka
Navaľného, ktorý je najznámejším kritikom prezidenta Vladimíra Putina, zadržali v nedeľu 17. januára po jeho návrate z Nemecka.

 

img

 

V krajine sa päť mesiacov liečil z následkov otravy nervovoparalytickou látkou novičok. Z útoku obviňuje Kremeľ, čo ruské úrady odmietajú.

 

Podľa prokuratúry pobytom v Nemecku porušil pravidlá podmienečného odsúdenia za spreneveru. Navaľnyj označuje kauzu z roku 2014 za politicky motivovanú.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies