Meta pozastavuje zámer trénovať umelú inteligenciu na príspevkoch používateľov

NETKY.SK • 26 Jún 2024, 15:04 • 2 min
Meta pozastavuje zámer trénovať umelú inteligenciu na príspevkoch používateľov

Spoločnosť Meta pozastavila zámer trénovať umelú inteligenciu (AI) na príspevkoch užívateľov sociálnych sietí. Rozhodnutie prišlo po protestoch európskych úradov na ochranu osobných údajov. Model AI mal čerpať informácie zo všetkého verejného obsahu na Facebooku a Instagrame, vrátane fotografií a videí.

slovakia

left justify in out

Pomocou umelej inteligencie chce vedenie Facebooku a Instagramu viac prispôsobiť obsah, ktorý sa nám zjavuje na profiloch. Využije na to fotky, videá a komentáre, ktoré denne zdieľame. Ľudia sa preto začali obávať zneužitia ich súkromných profilov.

"Viaceré štáty sa postavili proti, keďže na Slovensku aj v Európskej únii platí GDPR, tak existuje spôsob, ako tak urobiť," priblížil šéfredaktor časopisu TouchIT Ondrej Macko.

"Z toho vyplýva, že spoločnosti, pokiaľ chcú nakladať akýmkoľvek spôsobom s vašimi osobnými údajmi, tak si od vás musia vyžiadať súhlas," uviedla hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludviková.

"Problém bol v tom, že táto spoločnosť začala používať údaje bez toho, aby sa používateľov na to pýtala. Využívala takú šedú zónu takzvaný oprávnený záujem," pokračoval Macko.

Vďaka európskej smernici o ochrane osobných údajov mali užívatelia v EÚ možnosť podať námietku, aby ich príspevky umelá inteligencia nepoužívala. Pri vypĺňaní formulára však vznikali viaceré komplikácie.

"V mojom prípade to bolo na štvrtýkrát, keď sa mi to podarilo a naozaj spoločnosť Meta skúša ako to čo najviac znepríjemniť. Takže začali posielať tie potvrdenia na takzvaný alternatívny mail," povedal Macko.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: TouchIT, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Foto: posterjack.com
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies