Kanada sťahuje z Kuby polovicu diplomatov, dôvodom sú nevysvetliteľné ochorenia

NETKY.SK • 31 Január 2019, 06:45 • 2 min
Kanada sťahuje z Kuby polovicu diplomatov, dôvodom sú nevysvetliteľné ochorenia

TORONTO - Kanada sa rozhodla v stredu na polovicu znížiť počet svojich diplomatov pôsobiacich na veľvyslanectve na Kube.

slovakia

left justify in out

K takémuto kroku pristúpila po tom, čo na Kube záhadne ochorel ďalší kanadský diplomat.

 

Ide už o 14. kanadského občana na Kube, u ktorého sa od jari 2017 prejavili záhadné zdravotné problémy: závraty, nevoľnosť či ťažkosti so sústredením. Takéto záhadné symptómy vrátane otrasu mozgu sa objavili aj u dovedna 26 amerických diplomatov. USA v reakcii na celú kauzu stiahli z Havany viac ako polovicu svojho diplomatického personálu a všetkých ich rodinných príslušníkov.

 

img

 

"Testy potvrdili, že aj ďalší zamestnanec (ambasády) má príznaky zhodné s tými, aké sa objavili u predošlých zamestnancov," oznámilo podľa agentúry AFP kanadské ministerstvo zahraničných vecí a dodalo, že príčina týchto symptómov zistená nebola.

 

Kanada teraz posilní bezpečnosť svojej diplomatickej misie na Kube, pričom počet diplomatov na veľvyslanectve zníži na osem. Kanada bude mať na Kube naďalej veľvyslanca a bude tiež naďalej v plnom rozsahu poskytovať konzulárne služby.

 

img

 

Kanadské a americké úrady pôvodne upodozrievali, že by mohlo ísť o útok neznámej zvukovej zbrane, čo prispelo k zvýšenému napätiu v ich vzájomných vzťahoch. Ottawa však neskôr takýto scenár označila za nepravdepodobný, informuje AFP.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies