Klimatickí aktivisti posprejovali v Británii historický kamenný monument +VIDEO

NETKY.SK • 20 Jún 2024, 08:03 • 2 min
Klimatickí aktivisti posprejovali v Británii historický kamenný monument +VIDEO

LONDÝN - Klimatickí aktivisti z hnutia Just Stop Oil v stredu (19. 6.) posprejovali prehistorický kamenný kruh Stonehenge v Británii oranžovou farbou. Skupina sa usiluje o to, aby britská vláda zastavila vydávanie nových licencií na ťažbu fosílnych palív. O incidente informovali britské médiá.

slovakia

left justify in out

Video ukazuje, ako dvaja aktivisti z hnutia Just Stop Oil (Zastavme ropu) v bielych tričkách striekajú na pamiatku neďaleko britského mestečka Salisbury oranžovú farbu. Ďalší ľudia sa im v tom snažia zabrániť a odťahujú ich preč. Niekoľko kameňov sa aktivistom podarilo zafarbiť.

Skupina uviedla, že na kamene nastriekala oranžovú farbu z kukuričnej múky, ktorú podľa nej „čoskoro zmyje dážď“. Pri Stonehenge sa pri príležitosti letného slnovratu zišlo v minulom roku približne 8 000 ľudí a podobný počet sa očakáva aj tento štvrtok. Zrejme preto si aktivisti vybrali túto svetoznámu pamiatku.

Organizácia Just Stop Oil uviedla, že protestujúcimi bola 21-ročná študentka Oxfordskej univerzity Niamh Lynchová a 73-ročný Rajan Naidu z Birminghamu. Incident sa odohral okolo 11.00 h. Aktivistická skupina pôsobiaca v Británii sa prostredníctvom demonštrácií a priamych akcií usiluje o to, aby sa britská vláda zaviazala zastaviť vydávanie nových licencií na ťažbu fosílnych palív.

Symbol britskej kultúry

„Pokračovanie v spaľovaní uhlia, ropy a plynu bude mať za následok smrť miliónov ľudí. Musíme sa spojiť na obranu ľudstva, inak riskujeme všetko. Preto organizácia Just Stop Oil požaduje, aby naša budúca vláda podpísala právne záväznú zmluvu o postupnom ukončení využívania fosílnych palív do roku 2030,“ uviedol hovorca organizácie Just Stop Oil.

„Ak sa nezaviažeme k obrane našich komunít, budú sa priaznivci hnutia Just Stop Oil spolu s občanmi z Rakúska, Kanady, Nórska, Holandska a Švajčiarska tento rok v lete pripájať k odporu, ak ich vlastné vlády neprijmú zmysluplné opatrenia. Kamenné kruhy sa nachádzajú vo všetkých častiach Európy. Ukazujú, ako sme vždy spolupracovali aj napriek obrovským vzdialenostiam, a my na tento odkaz nadväzujeme,“ vysvetlil hovorca organizácie.

Stonehenge je symbolom britskej kultúry a histórie. Zostáva jedným z najväčších turistických lákadiel krajiny. Megalitický monument zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO vznikal na rovinatých pozemkoch Salisburskej pláni postupne od doby spred 5 000 rokov, pričom unikátny kamenný kruh bol postavený v neskorom neolite asi 2 500 rokov pred naším letopočtom.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: RTVS / ČTK, Foto: abcnews.go.com
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies