Merkelová odmietla žiadosť USA o zvýšenie vojenskej pomoci v boji proti Islamskému štátu

NETKY.SK • 14 December 2015, 08:55 • 2 min
Merkelová odmietla žiadosť USA o zvýšenie vojenskej pomoci v boji proti Islamskému štátu

BERLÍN - Nemecká kancelárka Angela Merkelová odmietla údajnú žiadosť USA o zintenzívnenie vojenskej pomoci v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

slovakia

left justify in out

"Domnievam sa, že Nemecko nesie svoj diel zodpovednosti a že nie je potrebné hovoriť o nových aspektoch týkajúcich sa tejto záležitosti," povedala Merkelová v nedeľnom rozhovore pre nemeckú verejnoprávnu televíziu ZDF.

 

Týmito slovami reagovala na otázku ohľadne sobotňajšej správy časopisu Der Spiegel o údajnom liste amerického ministra obrany Asha Cartera adresovanom nemeckej vláde. Šéf Pentagónu mal týmto spôsobom žiadať Nemecko, aby poskytlo viac vojenských prostriedkov v boji proti IS, vysvetľuje agentúra Reuters.

 

Hovorca rezortu obrany v Berlíne potvrdil len to, že vláda dostala zo Spojených štátov list, avšak bližšie podrobnosti neposkytol. Berlín podľa neho obsah písomnosti zvažuje.

 

Podľa týždenníka Der Spiegel list adresovaný Nemecku neobsahuje konkrétne požiadavky. Podobné výzvy údajne dostali aj iní spojenci USA.

 

Poslanci nemeckého Spolkového snemu (Bundestagu) 4. decembra schválili účasť nemeckých ozbrojených síl na vojenskej operácii západnej koalície voči Islamskému štátu v Sýrii. Na základe schváleného mandátu sa do boja proti IS môže zapojiť maximálne 1200 nemeckých vojakov, šesť prieskumných lietadiel Tornado, jedno tankovacie lietadlo, satelitná techniku a fregata.

 

Nemecké jednotky sa už od februára tohto roka angažujú vo výcviku severoirackých kurdských milícií bojujúcich proti IS. Spolková republika od vlani zásobuje tieto polovojenské oddiely aj zbraňami.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies