Medziročný rast cien vyvrcholí na jeseň

NETKY.SK • 13 Júl 2011, 11:29 • 2 min
Medziročný rast cien vyvrcholí na jeseň

Medziročný rast cien vyvrcholí na jeseň

slovakia

left justify in out

Medziročný rast cien by mal podľa analytikov vyvrcholiť na jeseň. Prispeje k tomu hlavne zvýšenie cien plynu a tepla. "Okrem nárastu regulovaných cien stále očakávame v najbližších mesiacoch aj pozvoľné zrýchľovanie inflácie trhových služieb a obchodovateľných tovarov, a to v dôsledku sekundárnych efektov," tvrdí analytik UniCredit Bank Slovakia Ľubomír Koršňák.
      Spotrebiteľské ceny prekvapili, keď podľa údajov Štatistického úradu SR ostali v júni na úrovni predchádzajúceho mesiaca. Medziročná inflácia mierne spomalila na 3,9 %. "K spomaleniu dynamiky medziročnej inflácie prispelo najmä spomalenie medziročného rastu cien potravín, najmä zeleniny," hovorí Koršňák. Napriek slabému domácemu dopytu sa však opäť medziročne zvyšovali ceny tovarov a služieb.
      Potraviny budú tlmiť rast cien aj v nasledujúcich mesiacoch. Inflácia sa však podľa analytikov bude aj napriek tomu na konci roka pohybovať okolo úrovne 4,5 %. "Podľa našich posledných odhadov by mohla na konci roka skončiť na úrovni zhruba 4,3 %" predpovedá ekonomický analytik Tatra banky Boris Fojtík. Analytik UniCredit Ľubomír Koršňák však ponecháva odhad koncoročnej inflácie na úrovni 4,7 %.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies