Matovič predostrel podmienky, za akých sa môžu žiaci vrátiť do škôl ešte pred sviatkami

NETKY.SK • 25 November 2020, 20:46 • 2 min
Matovič predostrel podmienky, za akých sa môžu žiaci vrátiť do škôl ešte pred sviatkami

BRATISLAVA - Ak sa majú školy opäť otvoriť, budú sa musieť žiaci pravidelne testovať na ochorenie COVID-19.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Povedal to po rokovaní Ústredného krízového štábu predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Na starosti to bude mať minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) spolu so zástupcami samospráv. V prípade, že sa ministrovi podarí vytvoriť plán, stredné školy a druhý stupeň základných škôl by sa mohli otvoriť 7. decembra.

 

Pravidelné testovanie je podmienkou

Plán by mal byť podľa Matoviča pripravený do pondelka 30. novembra. Pričom o detailoch návratu žiakov do lavíc si bude musieť verejnosť ešte chvíľu počkať.

 

img

 

Priblížil, že miera testovania žiakov, rodičov a učiteľov na škole by sa odvíjala od epidemiologickej situácie a miery nebezpečia. Rozhodnutie o pretestovaní by mohlo byť na zriaďovateľovi školy po dohode s riaditeľmi a rodičmi.  

 

Štát zaplatí náklady na testovanie, ale organizačne to bude mať na starosti zriaďovateľ v súčinnosti so školou. Podotkol, že ide o zhruba tritisíc škôl

 

Mohlo by vás zaujímať: Žiaci sa do školských lavíc od pondelka nevrátia, v hre je však iný termín

 

Do lavíc zasadnú iba negatívne deti
V prípade škôl sa uvažuje aj nad tým, že deťom sa nebude robiť výter z nosohltana, namiesto toho sa využije sa metóda kloktania. „Uvažujeme nad tým, že by sme to realizovali od budúceho víkendu, ak sa všetko podarí. Nasadili by sme testovanie detí v školách už kloktadlami,“ povedal premiér.

 

Deti by podľa neho budúci piatok 4. decembra prišli do školy a kloktaním by sa im odobrali vzorky, ktoré by sa rozdelili po triedach. Následne by išli tieto "triedne“ vzorky na PCR testovanie na zistenie pozitivity.

 

img

 

Ak by sa zistilo, že je vzorka pozitívna, žiaci by boli následne pretestovaní antigénovým testom. Podľa premiéra sa to týka zhruba 35 až 40-tisíc tried. Ak by sa zapojili všetky školy od budúceho víkendu, mali by 40-tisíc vzoriek. Platiť by to malo iba pre žiakov 2. stupňa ZŠ a stredoškolákov. Deti na 1. stupni by dostali výnimku.

 

Dištančné štúdium trvá viac ako mesiac
V čase druhej vlny pandémie je od 12. októbra prerušené školské vyučovanie na stredných školách a od 26. októbra na druhom stupni základných škôl.

 

img

 

Pre študentov vysokých škôl platí, že od 26. októbra do konca zimného semestra je vyučovanie dištančné. Výnimku majú detské jasle, materské školy a prvý stupeň základných škôl.

 

Od 16. novembra sa v malých skupinkách do škôl mohli vrátiť žiaci základných a stredných škôl zo sociálne znevýhodneného prostredia. Rezort tiež obnovil školské vyučovanie aj na stredných špeciálnych školách, odborných učilištiach a praktických školách.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies