Majetok Ladislava Bašternáka definitívne zablokoval súd. Pravdepodobne príde o všetko

NETKY.SK • 4 Február 2021, 16:27 • 2 min
Majetok Ladislava Bašternáka definitívne zablokoval súd. Pravdepodobne príde o všetko

BRATISLAVA - Je rozhodnuté. Majetok zadržaného Ladislava Bašternáka definitívne zablokoval Krajský súd v Bratislave. Potvrdil tak rozhodnutie Okresného súdu z leta minulého roka. S majetkom už nemôže nakladať ani jeho rodina, na ktorú ho bývalý podnikateľ prepísal.

slovakia

left justify in out

Informoval o tom minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook. Dodal, že ďalším očakávaným krokom by malo byť rozhodnutie súdu o tom, či Bašternákov majetok prepadne štátu, a teda či sa štát stane jeho definitívnym vlastníkom.

 

Bašternákov pokus zachrániť majetok nevyšiel
„Je to zároveň potvrdenie správnosti nášho rozhodnutia napriek nejednoznačnej legislatíve ísť s celou záležitosťou na súd a presvedčiť ho, že štát má v konkurznom konaní postavenie veriteľa, a teda aj právo odporu voči špekulatívnym krokom úpadcu,“ skonštatoval na margo rozhodnutia krajského súdu minister.

 Okresný súd Bratislava I v lete 2020 zablokoval majetok podnikateľa Ladislava Bašternáka, ktorý bol pred jeho právoplatným odsúdením sporne prevedený na jeho príbuzenstvo a ďalšie osoby.

 

Konkrétne išlo o pozemky a nehnuteľnosti na Donovaloch, byty a spoluvlastnícke podiely v Bratislave, obchodné podiely, či štvorkolky a motocykle.

 

Mohlo by vás zaujímať: Fico opustil Bonaparte, správkyňa zverejnila sumu nájomného

 

Správkyňa majetku pochybila

Súd vtedy podľa rezortu vnútra, ktorý v spore o majetok odsúdeného zastupuje štát, takisto zakázal manželke odsúdeného a ďalším žalovaným prevádzať, prenajímať, dávať do užívania alebo zaťažovať vecnými bremenami majetok, ktorý na nich odsúdený previedol.

Štát zároveň minulý rok pre porušenie povinnosti inicioval odvolanie konkurznej správkyne majetku Lenky Ivanovej.

 

Bývalá správkyňa totiž nepodala odporovacie žaloby voči prevedeniu majetku Bašternáka na iné osoby

 

Za konanie v rozpore so záujmami veriteľa, ktorým je štát, jej podľa rezortu vnútra ministerstvo spravodlivosti uložilo niekoľkotisícovú pokutu. Od augusta 2020 tak majetok spravuje Martin Sečanský.

 

Prečítajte si tiež: V prípade prepadnutia majetku L. Bašternáka už súd vykonáva úkony

 

Marenie konkurzného konania preveruje NAKA
V súvislosti s priebehom konkurzu na majetok odsúdeného podal zároveň Okresný úrad (OÚ) v Bratislave na jeseň minulého roku na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestných činov porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, marenia konkurzného konania, poškodzovania veriteľa, zneužívania právomocí a marenia úlohy verejným činiteľom.

 

Záležitosťou sa zaoberá Národná kriminálna agentúra (NAKA).

Podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi v marci 2019 potvrdil Krajský súd v Bratislave päťročný nepodmienečný trest.

 

img

 

Súvisiaci článok: Ladislav Bašternák dostal nepodmienečný trest odňatia slobody na 5 rokov

 

Zároveň rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku. Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného.

 

Ešte pred rozsudkom previedol podnikateľ väčšinu svojho majetku na manželku a ďalšie spriaznené osoby.
 

Prečítajte si tiež: Počiatkov majetkový profil je dokončený. Byt v Bonaparte daroval dcéretwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies