Ďalšie štyri okresy budú môcť od 3. mája otvoriť stredné školy

NETKY.SK • 28 Apríl 2021, 13:20 • 2 min
Ďalšie štyri okresy budú môcť od 3. mája otvoriť stredné školy

BRATISLAVA - V okresoch Dunajská Streda, Komárno, Skalica a Stropkov budú môcť od 3. mája obnoviť prezenčné vyučovanie vo všetkých ročníkoch základných a stredných škôl.

slovakia

left justify in out

Pomaly sa uskutočňujú vízie o opätovnom otváraní škôl. Otvorené môžu byť tiež základné umelecké školy a jazykové školy pre skupinovú výučbu. Umožnil to priaznivý vývoj epidemickej situácie, zaočkovanosť učiteľov a kvalitné pravidlá prevádzky škôl. Stredné školy má od 26. apríla otvorené aj päťica okresov, konkrétne Sobrance, Nitra, Zlaté Moravce, Nové Zámky a Topoľčany. Na Slovensku tak bude od budúceho týždňa deväť ružových okresov.

 

img


Branislav Gröhling napriek zlepšujúcim sa číslam žiada školy, učiteľov, nepedagogických a odborných zamestnancov škôl, rodičov aj žiakov, aby boli čo najzodpovednejší a dodržiavali jednotlivé opatrenia. „Tým, že sa uvoľňujú opatrenia, ľudia začnú čoraz menej času tráviť doma a stretávať sa. To, či sa nám podarí udržať priaznivé čísla aj naďalej závisí od toho, ako sa budeme počas tohto uvoľňovania správať. My všetci, žiaci, učitelia, ale aj rodičia. Ak budeme všetci dodržiavať pravidlá a správať sa zodpovedne aj v prírode, v obchodoch, alebo na terasách, budú v bezpečí aj naše deti v školách,“ povedal minister školstva.

 

Súvisiaci článok: Rodičia a žiaci sa už nebudú musieť preukazovať negatívnym testom na školách. Pribudli aj nové výnimky zo zákazu vychádzania

 

img


V školách naďalej platí povinnosť nosiť rúško a preukázať sa negatívnym testom na koronavírus aspoň jedného zákonného zástupcu, ktorý nie je starší ako sedem dní bez ohľadu na farbu okresu. Žiaci na druhom stupni Základnej školy a na strednej škole sa majú preukázať vlastným testom. V prípade potvrdenia pozitivity môže regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo riaditeľ školy v spolupráci so zriaďovateľom flexibilne reagovať a danú triedu alebo školu zatvoriť.Údaje epidemiológov určujú, že od 3. mája bude na Slovensku:


- 0 čiernych okresov,

- 10 bordových okresov,

- 60 červených okresov 

- 9 ružových okresov – Sobrance, Stropkov, Nitra, Zlaté Moravce, Nové Zámky, Topoľčany, Skalica, Dunajská Streda, Komárno.

 

 

V bordových okresoch sú otvorené materské školy, prvý stupeň, ôsmy a deviaty ročník ZŠ, špeciálne školy, stredné zdravotnícke školy či končiace ročníky stredných škôl. Otvorené sú poradne a ZUŠ pre individuálnu prácu so žiakom. V rámci červených okresov je navyše otvorený celý druhý stupeň ZŠ a prvé štyri ročníky na osemročných gymnáziách. Ministerstvo ubezpečuje rodičov, že školy sú na návrat žiakov pripravené a od augusta je spustený aj efektívny výstražný systém „školský semafor“ či rýchle intervenčné testovanie. „S odborníkmi sme si dali na školách veľmi záležať. Máme najviac záložných bezpečnostných systémov. Školy sme mali zatvorené príliš dlho a už ich nechceme plošne zatvárať,“ podotkol Gröhling.

Ministerstvo odporúča novootvoreným školám, aby žiakom v prvom týždni dopriali čas na prispôsobenie sa. Školy sa naďalej môžu oprieť o pomoc zo strany ministerstva školstva. Napríklad využiť projekt doučovania sa „Spolu múdrejší“, na ktorý rezort vyčlenil 1,5 milióna eur či o metodické materiály pre pedagógov s radami, ako nastaviť adaptačné obdobie pre žiakov.

 

Mohlo by vás zaujímať: Vládny kabinet schválil plán obnovy. Môže byť zaslaný do Bruselutwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies