Prezident Macron: Islamský štát zostáva naďalej hrozbou!

NETKY.SK • 28 August 2021, 16:19 • 2 min
Prezident Macron: Islamský štát zostáva naďalej hrozbou!

BAGDAD - Francúzsky prezident uviedol, že boj proti teroristickým skupinám je prioritou jeho vlády.

slovakia

left justify in out

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu na návšteve Iraku varoval, že teroristická organizácia Islamský štát (IS) naďalej predstavuje bezpečnostnú hrozbu. Vyjadril sa tak pred začiatkom regionálneho summitu, zatieneného prevzatím moci v Afganistane fundamentalistických hnutím Taliban a bombovým útokom v Kábule, píše agentúra AFP.

 

"Všetci vieme, že nesmieme poľaviť v ostražitosti, pretože Daíš (Islamský štát) zostáva hrozbou, a ja viem, že boj proti týmto teroristickým skupinám je prioritou vašej vlády," povedal Macron po stretnutí s irackým premiérom Mustafom Kázimím v Bagdade. Kázimí uviedol, že Irak a Francúzsko "sú kľúčovými partnermi vo vojne proti terorizmu".

 

Na summite spoluorganizovanom Parížom a Bagdadom sa majú zúčastniť egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí a jordánsky kráľ Abdalláh II. Prítomní by mali byť aj ministri zahraničných vecí Iránu a Saudskej Arábie, dvoch nepriateľov a rivalov o vplyv v regióne. Podľa zdrojov blízkych premiérovi Kázimímu sa Irak snaží zohrávať "zjednocujúcu úlohu" pri riešení kríz v regióne.

 

Bagdad od apríla sprostredkováva rozhovory medzi spojencom USA, Rijádom a Teheránom. Saudská Arábia prerušila vzťahy s Iránom v roku 2016 po tom, ako iránski demonštranti po poprave prominentného šiitskeho duchovného Nimra an-Nimra v Saudskej Arábii zaútočili na saudskoarabskú ambasádu.

 

Macronov úrad v tejto súvislosti uviedol, že prezident chce zdôrazniť úlohu Francúzska v regióne a odhodlanie bojovať proti terorizmu, pričom Irak považuje za "nevyhnutný" pre stabilitu na Blízkom východe.

 

Prečítajte si tiež: USA zabili v Afganistane člena Islamského štátu. Ide o odvetu za samovražedný útok na letisku

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies