Ľudia môžu v ankete SNS hlasovať, či chcú zrušenie diaľničných známok

NETKY.SK • 21 Február 2020, 17:31 • 2 min
Ľudia môžu v ankete SNS hlasovať, či chcú zrušenie diaľničných známok

BRATISLAVA - Ľudia môžu hlasovať o tom, či chcú zrušenie diaľničných známok. Anketu s týmto obsahom avizoval predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko na profile strany na sociálnej sieti.

slovakia

left justify in out

Zrušenie diaľničných známok od roku 2021 inicioval, kým nebude na Slovensku dostavaná diaľničná sieť. Tento návrh podľa šéfa národniarov presadzujú, pretože príjmy z predaja diaľničných známok výstavbu diaľnic nikdy nezaplatia.

 

Parlament v piatok prerokoval návrh vlády

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) so svojím ročným rozpočtom 500 miliónov eur podľa Danka môže postaviť len desať kilometrov diaľnic, na Slovensku ich však treba až 270. Informovala o tom v piatok SNS v tlačovej správe.

"Nech sa ľudia rozhodnú, či chcú, alebo nechcú zrušenie niečoho, z čoho by sa diaľnice postavili za dvesto rokov. V štátoch ako Taliansko alebo Portugalsko majú kvalitné diaľnice," povedal Danko s tým, že v týchto krajinách do nich investovali miliardy.

 

"Chceme presadiť úverovú linku pre Národnú diaľničnú spoločnosť, zmeniť sa musí stavebný zákon a zákon o verejnom obstarávaní," uviedol Danko. Považuje pritom za zbytočné, aby ľudia platia za niečo, z čoho sa cesty nedostavajú.

Parlament v piatok prerokoval návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o zrušení diaľničných známok. K hlasovaniu o ňom spolu s ďalšími dvoma návrhmi - o trinástom dôchodku a zvýšení rodičovského príspevku, sa pre neuznášaniaschopnosť parlamentu nedostali. Anketu spustil na facebooku. 

 

 

Pôžička v objeme osem miliárd eur

Ďalší pokus budú mať poslanci v utorok 25. februára. Na dobudovanie 1 100 kilometrov diaľničnej siete je podľa Danka potrebná pôžička v objeme osem miliárd eur.

 

Predpokladaný negatívny vplyv z dôvodu zrušenia povinnosti úhrady diaľničných známok je 70 miliónov eur ročne. Danko si za návrh na zrušenie diaľničných známok vyslúžil ostrú kritiku od viacerých expertov, ktorí to označili za nezmysel a zúfalú snahu získať si hlasy voličov krátko pred parlamentnými voľbami.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) informovala, že bez príjmov z predaja elektronických diaľničných známok nie je schopná zabezpečiť prevádzku a údržbu diaľnic ani investície do nich a splácanie existujúcich investičných úverov.

 

"V prípade výpadku týchto príjmov musia byť nahradené inými zdrojmi - prevádzkovými dotáciami zo štátneho rozpočtu. V opačnom prípade nebude možné zabezpečiť prevádzkovú schopnosť diaľnic a ich bezpečnosť, bude ohrozená platobná schopnosť NDS a hrozí cross default (predčasné splatenie úverov) od bánk," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa NDS Michaela Michalová.


Príjmy z úhrady diaľničných známok v roku 2019 podľa údajov NDS dosiahli zhruba 79,4 milióna eur a medziročne boli vyššie o 4 %. Domáci motoristi mali na uvedenej sume podiel 49,3 % a zahraniční 50,7 %. Vodiči vlani zaplatili celkovo za 4,572 milióna diaľničných známok, čo bolo oproti roku 2018 viac o 2,6 %.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies