Ľuboš Blaha vydal v SAV knihu pod pseudonymom. Riaditeľ ústavu odstúpil!

NETKY.SK • 26 Máj 2022, 18:29 • 2 min
Ľuboš Blaha vydal v SAV knihu pod pseudonymom. Riaditeľ ústavu odstúpil!

BRATISLAVA - Peter Dinuš končí na vlastnú žiadosť vo funkcii riaditeľa Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied (SAV). Akadémia nevie vylúčiť, či jeho odchod nesúvisí s vydaním publikácie Lenin a 21. storočie.

slovakia

left justify in out

Pre TASR to uviedla hovorkyňa SAV Katarína Gáliková. Upozornil na to Denník N, podľa ktorého knihu vydanú vo vydavateľstve akadémie VEDA napísal poslanec Národnej rady (NR) SR Ľuboš Blaha (Smer-SD) pod pseudonymom Peter Vidovan.

 

 

„Spôsob vydania tejto publikácie považuje vedenie SAV za neštandardný,“ povedala Gáliková. Vydanie knihy v pôvodnom znení mal podľa nej presadiť Dinuš, a to aj napriek odporu redakčnej rady. Tým stratil dôveru vedenia akadémie. SAV potvrdila, že v histórii vydavateľstva VEDA nevyšla vedecká kniha pod pseudonymom. Jej vedeckú hodnotu dalo vedenie akadémie posúdiť. „To, či táto práca spĺňa kritériá vedeckej publikácie, sa dozvieme, až nazhromaždíme všetky odborné posudky,“ doplnila hovorkyňa.

 

Prečítajte si tiež: Igor Matovič navrhol zmeny v zdravotníctve. Čo žiada od Penty?

 

Blaha tvrdí, že publikácia prešla štandardnou vedeckou oponentúrou a obsahuje všetko, čo má mať. Zmyslom pseudonymov je podľa neho poukázať na to, že v spoločnosti sú nepohodlné názory zakazované. „Ak knihu o Leninovi trvalo stiahnu, vydá sa inde,“ reagoval na sociálnej sieti.

 

 

Gáliková avizovala, že 16. júna sa uskutoční riadne zasadnutie Predsedníctva SAV, na ktorom vedenie ústavu politických vied poverí jedného zamestnanca, pravdepodobne zástupcu riaditeľa. „Na tomto zasadnutí bude zároveň vyhlásené riadne výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa,“ dodala.

 

Možno vás zaujme: VIDEO: Syn Jána Slotu založil politickú stranu

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies