Igor Matovič navrhol zmeny v zdravotníctve. Čo žiada od Penty?

NETKY.SK • 26 Máj 2022, 15:01 • 2 min
Igor Matovič navrhol zmeny v zdravotníctve. Čo žiada od Penty?

BRATISLAVA - Minister financií poukázal na to, že v rámci rezortu zdravotníctva je potrebné robiť reformy, k čomu sa snaží motivovať aj jeho vedenie. Výsledkom toho má byť aj nedávne memorandum medzi ministerstvami, ktoré hovorí o viacerých opatreniach v zdravotníctve.

slovakia

left justify in out

Igor Matovič (OĽaNO) kritizuje socializmus v zdravotníctve a navrhuje vniesť do sektora trochu kapitalizmu. „Solidarita by mala byť zachovaná, ale musíme byť efektívni vo vnútri,“ povedal na štvrtkovej zdravotníckej konferencii Vizionári v zdravotníctve 2022 v Bratislave.

 

img

 

Pacientov by podľa Matoviča mali vtiahnuť do deja a mali by povinne hodnotiť minimálne prístup poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. „Už nám to bude robiť možno nejaké ratingy, hodnotenia a pacient bude mať pocit, že je súčasťou hry,“ skonštatoval.

 

Prečítajte si tiež: VIDEO: Syn Jána Slotu založil politickú stranu

 

Namiesto riešenia sťažností na poskytovanie zdravotnej starostlivosti cez Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) navrhuje vytvoriť balík peňazí, v rámci ktorého automaticky vyčlenia sumu pre ľudí, ktorí neboli so starostlivosťou spokojní. Chce tak predísť tomu, aby lekári strácali odvahu robiť zákroky a dôležité rozhodnutia.

 

img

 

Na margo otázky pripoistenia reagoval, že v prvom rade treba vyriešiť základné problémy v sektore ako napríklad oceňovanie lekárov podľa výkonu. „Keď potom budeme vidieť, že fakt ešte stále nám chýbajú peniaze, tak poďme potom vymýšľať, či má byť nejaké pripoistenie na nejaké špecialitky,“ povedal. Myslí si ale, že by sme sa nemali dostať k tomu, aby niekto chorý s vážnou diagnózou musel hľadať peniaze.

 

V súvislosti s plánom obnovy opakovane skritizoval ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽaNO). „Trošku sa obávam, že niekto to možno hrá na to, že no vidíte, tak nakoniec len tá Penta to stihne postaviť,“ podotkol. Investičná skupina Penta je podľa Matoviča Slovensku dlžná veľmi veľa. Dodal, že svoj dedičný hriech by mohla zmyť, ak by novopostavenú nemocnicu Bory darovala štátu.

 

Možno vás zaujme: Nemocnice môžu žiadať peniaze na náklady spojené s pandémioutwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies