Podľa amerického prezidenta Bidena je hrozba, že Putin použije jadrové zbrane, reálna

NETKY.SK • 20 Jún 2023, 09:00 • 2 min
Podľa amerického prezidenta Bidena je hrozba, že Putin použije jadrové zbrane, reálna

WASHINGTON - Hrozba, že ruský prezident Vladimir Putin použije taktické jadrové zbrane, je reálna, vyhlásil v pondelok šéf Bieleho domu Joe Biden.

slovakia

left justify in out

Hrozba, že ruský prezident Vladimir Putin použije taktické jadrové zbrane, je reálna, vyhlásil v pondelok šéf Bieleho domu Joe Biden. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

 

"Keď som tu pred asi dvoma rokmi hovoril o vyschýnaní rieky Colorado, každý na mňa pozeral, ako keby som bol blázon. Pozerali na mňa, ako keď som povedal, že Putin použije taktické jadrové zbrane. Je to reálne," povedal Biden skupine darcov v Kalifornii. Biden sa tak vyjadril len pár dní po tom, čo počas víkendu označil rozhodnutie Putina umiestniť ruské taktické jadrové zbrane v Bielorusku za absolútne nezodpovedné. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko minulý týždeň oznámil, že jeho krajina začala prijímať dodávky ruských taktických jadrových zbraní. Tie sú podľa neho trikrát silnejšie než atómové bomby, ktoré Spojené štáty zhodili v roku 1945 na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Rusko pritom takéto zbrane, ktoré majú krátky dolet a sú menej silné ako strategické jadrové zbrane, umiestni mimo územia Ruska prvýkrát od rozpadu Sovietskeho zväzu.

 

Spojené štáty uviedli, že nemajú v úmysle v rámci reakcie na toto konanie Ruska pozmeniť svoj postoj k strategickým jadrovým zbraniam. Washington tiež uviedol, že nevidí nijaké náznaky, že by sa Rusko pripravovalo na použitie jadrových zbraní. V máji Moskva odmietla Bidenovu kritiku jej plánu rozmiestni jadrové zbrane v Bielorusku s tým, že USA majú v Európe rozmiestnené jadrové zbrane celé desaťročia. Rozmiestňovanie ruských jadrových zbraní pozorne sleduje i Čína, ktorá opakovane varuje pred použitím jadrových zbraní vo vojne na Ukrajine.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies