Lídri Arménska a Azerbajdžanu sa stretnú začiatkom októbra

NETKY.SK • 24 September 2023, 20:00 • 2 min
Lídri Arménska a Azerbajdžanu sa stretnú začiatkom októbra

JEREVAN - Arménsky premiér Nikol Pašinjan a azerbajdžanský prezident Ilham Alijev sa v októbri stretnú na vopred dohodnutom stretnutí v Španielsku, a to napriek bleskovej ofenzíve Baku proti arménskym separatistom v Náhornom Karabachu, uviedol v nedeľu Jerevan.

slovakia

left justify in out

Na rokovaniach, ktoré sa uskutočnia 5. októbra v meste Granada v autonómnom spoločenstve Andalúzia, sa zúčastnia aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz a predseda Európskej rady Charles Michel, uviedla vo vyhlásení arménska bezpečnostná rada a dodala, že predstavitelia sa na budúci týždeň stretnú s cieľom pripraviť rozhovory.

 

Francúzsko, Nemecko a Európska únia sú kľúčovými aktérmi pri pokusoch o vyriešenie desaťročia trvajúceho konfliktu o Náhorný Karabach. Tento etnicky arménsky región je medzinárodne uznaný ako súčasť Azerbajdžanu, ale už tri desaťročia ho spravuje separatistická arménska administratíva.

 

Povstalci súhlasili s odzbrojením na základe podmienok prímeria dosiahnutých v stredu. Pašinjan a Alijev sa naposledy stretli v júli v belgickom Bruseli.

Pašinjan v piatok na rokovaní vlády zopakoval, že nie je bezprostredne potrebné, aby etnickí Arméni v Karabachu opustili svoje domovy. Dodal však, že Arménsko je v prípade potreby pripravené prijať až 40.000 karabašských evakuantov.

Arménsko obviňuje Azerbajdžan z "etnických čistiek a masových zverstiev" na arménskej populácii v Karabachu.


Azerbajdžan deklaruje, že chce tento región integrovať. Azerbajdžanský minister zahraničných vecí Džejhun Bajramov na pôde OSN avizoval, že jeho krajina je odhodlaná zaručiť obyvateľom Náhorného Karabachu "všetky práva a slobody" v súlade s ústavou a medzinárodnými záväzkami v oblasti ľudských práv.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Teraz / TASR Foto: Pluska
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies