Slováci pozorovali jesennú migráciu vtákov, videli ich vyše 10.000

NETKY.SK • 4 Október 2023, 16:00 • 2 min
Slováci pozorovali jesennú migráciu vtákov, videli ich vyše 10.000

Počas uplynulého víkendu sa uskutočnil 31. ročník Európskych dní vtáctva. Viac ako 10.000 vtákov pozorovalo 138 účastníkov podujatí. Najpočetnejšími bol škorec obyčajný, lyska čierna a kačica divá.

slovakia

left justify in out

Pozorovanie jesennej vtáčej migrácie sa uskutočnilo na Senianskych rybníkoch, Žitavskom luhu, Trnavských rybníkoch, v Cíferi, na Vodnom diele Bešeňová, Čerenec, Ronava a Krpeľany. "Slovensko sa do Európskych dní vtáctva zapája od začiatku ich histórie, to je od roku 1993. Aj keď nie sme birdwatchingovou veľmocou, akými sú napríklad krajiny na západe Európy, aj my prikladáme k medzinárodnej ochrane vtáctva svoje dielo," povedal Ján Gúgh z ornitologickej spoločnosti.

Cieľom je spájať odborníkov a verejnosť pri pozorovaní vtáčej migrácie. Prvkom EuroBirdwatchu je osveta a vzdelávanie. Ornitológovia poukazujú, že vtáky nepoznajú hranice a putujú naprieč krajinami a kontinentmi. Preto je pre ich ochranu dôležitá medzinárodná spolupráca.

Na podujatí EuroBirdwatch23 sa zúčastnilo 34 krajín z Európy a Strednej Ázie. Po zrealizovaní víkendových pozorovaní sa do rýchlej informačnej akcie zapojilo 28 krajín. Spozorovali cez 3,5 milióna migrujúcich vtákov. Zaznamenali škorce obyčajné, rôzne druhy husí, kačíc, bahniakov a spevavcov aj mnohé vzácne druhy. Medzi najpočetnejšie v Európe patrili bernikla bielolíca, holub hrivnák a škorec obyčajný.

K najúspešnejším krajinám v počte podujatí patrili Maďarsko, Holandsko a Belgicko. Najviac účastníkov bolo v Grécku, Maďarsku a Švédsku. Najviac jedincov vtáctva bolo zaznamenaných vo Fínsku, Švédsku a Holandsku.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Vinceová
Zdroj: Slovenská ornitologická spoločnosť, Foto: pixabay
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies