Leto v banskobystrickom kraji spríjemnia folklórne festivaly, odštartujú ho Heľpa a Klenovec

NETKY.SK • 10.06 • Čítanie 2 min

BANSKÁ BYSTRICA - Jeden z najstarších a najvýznamnejších festivalov na Slovensku Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe odštartuje sériu tradičných letných folklórnych festivalov v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK).

slovakia

left justify in out

Ich 57. ročník sa uskutoční 23. až 25. júna a v rovnakom termíne sa koná aj Klenovská Rontouka v Klenovci. Nielen tieto podujatia sa konajú s podporou BBSK. Ako v piatok v Banskej Bystrici priblížil riaditeľ odboru kultúry Úradu BBSK Peter Černek, v júli nasledujú Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve, Medzinárodný Novohradský folklórny festival v Lučenci a v auguste Folklórny festival Koliesko v Kokave nad Rimavicou či Hontianska paráda v Hrušove.

 

"BBSK poskytne pre všetky festivaly dotáciu viac ako 111.000 eur. Novinkou na tento rok sú špeciálne autobusy, ktorými posilníme dopravu v čase konania sa festivalov. Naším zámerom je, aby návštevníci nechali autá doma a využívali hromadnú dopravu. Uľahčia tak aj prácu našim osvetárom v súvislosti s reguláciou dopravy," konštatoval Černek. Podľa neho sa návštevníci kraja počas celého leta môžu tešiť na zaujímavý program rôznych žánrov, či už folklórnych, tanečných alebo divadelných.

 

Ako zdôraznila Tatiana Salajová, riaditeľka Stredoslovenského osvetového strediska v Banskej Bystrici, podporou podujatí zameraných na prezentáciu hudby, spevu a tanca, výtvarného a remeselného umenia, ľudového divadla, tradičného odevu i gastronómie si kraj systematicky uchováva nehmotné kultúrne dedičstvo. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor

Jeseň
JESEŇ SKONČÍ O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona