Lavrov: Zákon o Ukrajine môže nadlho narušiť vzťahy medzi USA a Ruskom

NETKY.SK • 19 December 2014, 09:09 • 2 min
Lavrov: Zákon o Ukrajine môže nadlho narušiť vzťahy medzi USA a Ruskom

MOSKVA - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v telefonickom rozhovore s americkým rezortným kolegom Johnom Kerrym varoval, že zákon "o podpore slobody Ukrajiny", ktorý hrozí Rusku novými sankciami, by mohol "nadlho narušiť možnosti normálnej súčinnosti medzi našimi krajinami".

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Informovalo o tom dnes ruské ministerstvo zahraničných vecí s tým, že telefonický rozhovor sa uskutočnil vo štvrtok z iniciatívy americkej strany. Ministri Kerry a Lavrov v spoločnom telefonáte hovorili o vývoji izraelsko-palestínskeho konfliktu, ako aj o kríze na Ukrajine.
      

Spomínaný zákon o podpore slobody Ukrajiny - Ukraine Freedom Support Act 2014 - podpísal americký prezident Barack Obama vo štvrtok. V dokumente sa uvádza, že je zameraný na uvalenie sankcii voči Rusku a na poskytnutie dodatočnej pomoci Ukrajine. Prezident pritom upozornil, že aj keď zákon podpísal, zatiaľ nie je naklonený ďalšiemu kolu reštrikcií voči Rusku.
      

USA a EÚ neuznávajú pripojenie Krymského polostrova k Rusku a obviňujú Moskvu zo zasahovania do vnútorného vývoja na Ukrajine, čo Rusko odmieta, pričom tieto tvrdenia označuje za neprijateľné. Od marca tohto roku, keď došlo k anektovaniu Krymu a keď sa začali na východnej Ukrajine radikalizovať proruské sily, uvalil Západ sankcie na Rusko už v niekoľkých vlnách. Sankcie sa týkajú vrcholných politikov z Ruska i Krymu, ako aj prorusky ladených predstaviteľov samozvaných republík na východe Ukrajiny. Sankcie boli uvalené aj na ruské banky, podnikateľov a firmy. 
      

Bývalý americký veľvyslanec v Rusku Thomas Pickering vidí možnosti na zlepšenie rusko-amerických vzťahov práve v spolupráci pri urovnaní krízy na Ukrajine, ale aj v ďalších oblastiach, napríklad pri znižovaní počtu jadrových zbraní alebo vo sfére protiraketovej obrany.
      

"My, USA a Rusko, sme mali v minulosti dobré vzťahy. To všetko sa môže vrátiť, ak budeme spolupracovať na Ukrajine - budovať jej ekonomiku a spravodlivý vzťah ku všetkým občanom, na novom znížení počtu jadrových zbraní a reálne spolupracovať v oblasti protiraketovej obrany," uviedol Pickering, ktorý USA v Rusku zastupoval v rokoch 1993-96. 
      

Ako informovala agentúra RIA Novosti, Pickering poznamenal, že zlepšeniu vzťahov by mohla prospieť aj štvrtková tlačová konferencia ruského prezidenta Vladimira Putina, na ktorej zdôraznil, že Rusko dôsledne trvá na plnení dohôd z Minska ohľadom urovnania konfliktu na východe Ukrajiny. Putin súčasne vyslovil názor, že ukrajinský prezident Petro Porošenko sa snaží nájsť riešenie súčasnej krízy vo svojej krajine. Ruský prezident však upozornil, že vyjadrenia iných predstaviteľov ukrajinského vedenia sú niekedy ladené príliš bojovne.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies