Lavrov tvrdí, že zrušenie sankcií je kľúčovou súčasťou rokovaní

NETKY.SK • 1 Máj 2022, 10:00 • 2 min
Lavrov tvrdí, že zrušenie sankcií je kľúčovou súčasťou rokovaní

MOSKVA/KYJEV – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v sobotu pre čínsku tlačovú agentúru Sinchua uviedol, že zrušenie sankcií voči Moskve je kľúčovou súčasťou mierových rokovaní s Ukrajinou. Jeho tvrdenia však poprel poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

img

 

„Ruská a ukrajinská delegácia v súčasnosti na každodennej báze rokujú prostredníctvom videokonferencie o návrhu možnej dohody,“ povedal Lavrov. Súčasťou týchto rokovaní sú podľa jeho slov okrem iného otázky „denacifikácie, uznania nových geopolitických skutočností, zrušenie sankcií, postavenie ruského jazyka,“ poznamenal šéf ruskej diplomacie bez ďalších podrobností.

 

img

 

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak, ktorý je jedným z hlavných členov ukrajinskej delegácie na mierových rokovaniach, Lavrovove tvrdenie ohľadom sankcií odmietol. Konštatoval tiež, že Lavrov sa nezúčastnil na žiadnom z doterajších kôl vzájomných rokovaní. „Záležitosť globálnych medzinárodných sankcií voči Ruskej federácii vôbec nie je predmetom diskusií“ na rusko-ukrajinských mierových rokovaniach, uviedol Podoľak vo vyjadrení, ktoré zverejnil prezidentský úrad. „Aké rozhodnutie sa má prijať ohľadom sankcií (voči Rusku) a kedy sa tak má stať, záleží od všetkých našich partnerov spoločne s Ukrajinou,“ povedal Podoľak.

 

img

 

Zelenskyj podľa Reuters od začiatku ruskej invázie apeloval na krajiny Západu, aby sprísnili sankcie voči Moskve a takisto zdôraznil, že nemôžu byť predmetom rokovaní. Mierové rokovania medzi Kyjevom a Moskvou zatiaľ konkrétne výsledky nepriniesli. Delegácie oboch krajín sa naposledy stretli 29. marca v tureckom Istanbule.

 

img

 

Odvtedy sa však atmosféra zhoršila v dôsledku obvinení zo strany Ukrajiny, že ruskí vojaci spáchali zverstvá v oblastiach neďaleko Kyjeva. Ukrajina preto v piatok varovala, že hrozí skončenie rokovaní. Moskva obvinenia z páchania vojnových zločinov vrátane zabíjania civilistov odmieta. „Sme za pokračovanie v rokovaniach, hoci sú ťažké,“ povedal Lavrov.

 

Možno vás zaujme: AKTUALIZÁCIA Prezident Zelenskyj sa prihovorí slovenským poslancom v parlamentetwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies