Lavrov označil rozhovor s Blinkenom v Indii za konštruktívny

NETKY.SK • 10 Marec 2023, 17:30 • 2 min
Lavrov označil rozhovor s Blinkenom v Indii za konštruktívny

Moskva - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok povedal, že minulotýždňový rozhovor so šéfom americkej diplomacie Antonym Blinkenom v Indii bol "konštruktívny".

slovakia

left justify in out

Stretnutie oboch ministrov sa uskutočnilo v rámci schôdzky šéfov diplomacií krajín skupiny G20 v indickom Naí Dillí. Lavrov pre ruskú štátnu televíziu povedal, že stretnutie trvalo desať minút a diskutovali o otázke jadrových zbraní a konflikte na Ukrajine."Diskutovali sme konštruktívne, bez emócii, podali sme si ruky," priblížil šéf ruskej diplomacie."Všetko, čo som počul, bol postoj, ktorý už bol verejne mnohokrát vyjadrený a zdôraznený. Poskytol som svoje čestné a podrobné hodnotenie Novej dohody START a prečo sme považovali za nevyhnutné prerušiť ju," dodal.
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil pozastavenie účasti na Novej dohode START vo februárovom príhovore o stave krajiny. Ide o poslednú platnú dohodu o kontrole zbrojenia medzI Ruskom a USA — dvoma najväčšími jadrovými mocnosťami. Na jej základe obe krajiny vykonávali vzájomné inšpekcie jadrových zbraní.
Ruská diplomacia tvrdí, že Moskva bude aj napriek pozastaveniu naďalej dodržiavať obmedzenia z tejto dohody pre nosiče jadrových hlavíc, teda počty rakiet a strategických bombardérov. Rusko naďalej plánuje informovať Spojené štáty aj o plánovaných skúškach medzikontinentálnych balistických rakiet (ICBM) či nasadení jadrových zbraní. Moskva v piatok uviedla, že je stále v kontakte s Washingtonom v súvislosti s dohodou, no existuje len malá nádej na návrat Ruska k dohode. Lavrov a Blinken sa naposledy osobne stretli vlani v januári vo švajčiarskej Ženeve. V Indii išlo o ich prvé stretnutie od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Peter Vince
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies