Lajčák v Londýne predstavil priority slovenského predsedníctva v OBSE

NETKY.SK • 17 December 2018, 15:32 • 2 min
Lajčák v Londýne predstavil priority slovenského predsedníctva v OBSE

LONDÝN - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák predstavil v pondelok v Londýne priority slovenského predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu (OBSE).

slovakia

left justify in out

O tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ). Lajčák sa stretol so svojím britským rezortným partnerom Jeremym Huntom a s ďalšími vládnymi predstaviteľmi. Hlavnými témami rokovaní boli predsedníctvo SR v OBSE, ako aj aktuálny vývoj ohľadne odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

 

"Predsedníctvo v OBSE preberáme v neľahkej situácii, osobitne po ostatnom incidente v Azovskom mori, každopádne chceme vystupovať ako konštruktívny partner s cieľom primäť všetky zainteresované strany k dialógu," uviedol šéf slovenskej diplomacie.

 

Zámerom slovenskej strany je podľa neho deeskalácia napätia a pomoc ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi kvôli konfliktom v účastníckych krajinách OBSE.

 

 

Lajčák sa s partnermi zhodol na potrebe zabezpečiť, aby odchod Spojeného kráľovstva z EÚ bol riadený a tým poskytol istotu občanom a podnikateľom. V opačnom prípade tvrdý brexit prinesie veľké ekonomické a politické škody.

 

"Treba si uvedomiť, že dohoda o vystúpení bola ťažko vyrokovaná. Pevne verím, že sa ju podarí schváliť aj v britskom parlamente."

 

Napriek očakávanému brexitu Británia podľa Lajčáka zostáva jedným z kľúčových partnerov Slovenska, čo dokazuje aj výška britských investícií na Slovensku vrátane nedávnej akvizície Jaguar Land Rover v Nitre.

 

Lajčák navštívil v Londýne aj Centrum pre európske reformy, kde diskutoval s riaditeľom tejto mimovládnej inštitúcie Charlesom Grantom a jeho spolupracovníkmi o aktuálnych európskych otázkach.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies