Kým na Ukrajine sa tvrdo bojuje, ruskí magnáti si užívajú výsady od Británie

NETKY.SK • 28 Júl 2023, 10:15 • 2 min
Kým na Ukrajine sa tvrdo bojuje, ruskí magnáti si užívajú výsady od Británie

Londýn-Vplyvní ruskí podnikatelia míňajú státisíce dolárov pre svoje pohodlie

slovakia

left justify in out

Životný štýl ľudí sa líši. Niekto musí obracať v ruke každé euro, iný zase nevie, čo s nahonobeným majetkom. Vojna na Ukrajine poškodzuje obe bojujúce strany a dotýka sa aj obyvateľov oboch krajín. Ako odpoveď na porušenie mierových dohôd boli známe ruské spoločnosti aj vplyvní podnikatelia ešte nedávno poriadne sankcionovaní. Teraz sa karta obrátila v ich prospech.

 

Britská vláda dovolila sankciovaným ruským oligarchom, aby minuli stovky tisíce dolárov na rôzne výsady - napríklad na súkromných kuchárov, šoférov či chyžné. TASR o tom informuje podľa správy denníka The Guardian, ktorý sa odvoláva na zistenia amerického denníka The New York Times (NYT). Oligarchom to umožnili rôzny výnimky zo sankcií, ktoré im britská vláda udelila. V niektorých prípadoch mohli bohatí Rusi minúť ročne viac ako milión dolárov na životné náklady, ukazujú dokumenty. 

V niektorých prípadoch boli sankcie zrušené po právnych bojoch. Napriek tomu, že Británia sľubovala zvýšenie tlaku na ruského prezident Vladimira Putina a ruskú vojenskú mašinériu, udelila ruskému bankovému magnátovi Michailovi Fridmanovi výnimku. Pod označením licencia si mohol platiť 19 zamestnancov vrátane šoférov, súkromných kuchárov, chyžných či údržbárov počas prvého roka vojny na Ukrajine, uvádza NYT.

 

Fridmanov bývalý obchodný partner Piotr Aven dostával mesačne finančný príspevok 60 000 libier (takmer 70 000 eur). Oboch pritom britská vláda označila za "prokremeľských oligarchov" úzko spojených s Putinom. Britské ministerstvo financií udelilo najmenej 82 takýchto licencií a mnohé podobné žiadosti čakajú na vybavenie, uviedol pre americký denníky nemenovaný predstaviteľ. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Zlatica Gregorová
TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies