Kosovo: V Prištine odhalili pamätník Albáncom, ktorí cez vojnu zachránili židov

NETKY.SK • 23 August 2023, 18:15 • 2 min
Kosovo: V Prištine odhalili pamätník Albáncom, ktorí cez vojnu zachránili židov

PRIŠTINA - V kosovskom hlavnom meste Priština v stredu slávnostne odhalili pamätník s menami 23 kosovských Albáncov, ktorí počas druhej svetovej vojny zachránili židov pred holokaustom.

slovakia

left justify in out

Pamätník s názvom "Múr cti" je umiestnený v jednom z prištinských parkov. Na jeho odhalení sa zúčastnili niektorí potomkovia záchrancov, tamojší politickí predstavitelia i veľvyslanci USA a Nemecka.

 

Na začiatku vojny žilo v Kosove, ktoré bolo vtedy súčasťou bývalej Juhoslávie, približne 500 židov. Mnohí z nich boli zatknutí, deportovaní do blízkych väzníc alebo nacistami riadených táborov a takmer polovica z nich zahynula. Miestni Albánci pomohli desiatkam židov utiecť; zvyčajne ich odviezli do susedného Albánska.

 

V súčasnosti žije v kosovskom meste Prizren na západe krajiny 56 židov. Pamätník ukazuje, že "spomienka na tých, ktorí riskovali svoje životy, aby zachránili svojich blížnych, je tradíciou, ktorá pripomína vzácne, jasné svetlo v jednom z najtemnejších období ľudských dejín", vyhlásil kosovský premiér Albin Kurti. 

Avner Šalev, bývalý riaditeľ pamätníka holokaustu Jad va-Šem v Izraeli, považuje Albáncov za "jedinečný prípad v dejinách druhej svetovej vojny". V každom inom európskom štáte bolo židov po vojne menej alebo boli úplne vyhladení, povedal. Jedinou výnimkou boli "územia, na ktorých žili Albánci - tam bolo po vojne viac židov ako na začiatku vojny", poznamenal.

 

Kosovo a Izrael sa rozhodli nadviazať diplomatické vzťahy na samite, ktorý v septembri 2020 zorganizoval v Bielom dome vtedajší americký prezident Donald Trump. Kosovo bolo po USA a Guatemale prvou európskou krajinou - a prvou krajinou s moslimskou väčšinou -, ktorá zriadila svoje veľvyslanectvo v Jeruzaleme. Slávnostné otvorenie ambasády sa uskutočnilo v marci 2021.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR / AP Foto: Yahoo News Singapore
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies