Viac ako 50.000 ľudí vyšlo do ulíc v Miláne na pochod proti mafii

NETKY.SK • 22 Marec 2023, 13:00 • 2 min
Viac ako 50.000 ľudí vyšlo do ulíc v Miláne na pochod proti mafii

Miláno - Viac ako 50.000 ľudí sa v utorok v talianskom meste Miláno zúčastnilo na pochode na pamiatku nevinných obetí mafie. Demonštrácie sa konali aj v ďalších častiach krajiny.

slovakia

left justify in out

Stovky príbuzných ľudí, ktorých zabili členovia mafie, sa na Národný deň pamiatky obetí mafie pridali k pochodu končiacom pred Milánskym dómom, kde rozprestreli aj zoznam 1069 mien obetí. Mnohí z účastníkov mali so sebou fotografie svojich usmrtených rodinných príslušníkov. "Koncom tohto mesiaca to bude už 28 rokov a stále pátrame po pravde," povedal 50-ročný Paolo Marcone, ktorého otca v roku 1995 zabili členovia mafie v meste Foggia v regióne Apúlia na juhovýchode Talianska. Miestny predstaviteľ Francesco Marcone bol zastrelený na schodoch svojho domu. Podľa jeho rodiny zistil v práci niečo, čo nemal, avšak pravdu sa žiaľ zatiaľ nedozvedeli, uviedol jeho syn pre AFP. "Potrebujeme tieto dni (pripomínania si obetí mafie), aby sme udržali nažive spomienky a aby sme neprestali volať po spravodlivosti a pravde," uviedol. Po takom dlhom čase "sme trochu sklamaní a unavení, ale nikdy nestrácame nádej," dodal. Taliansko oslávilo národný deň pamiatok obetí mafie už po 28-krát. Tamojšia premiérka Giorgia Meloniová v januári, keď navštívila sicílske hlavné mesto Palermo, kde po 30 rokoch na úteku zatkli mafiánskeho bossa Mattea Messinu Denara, navrhla, aby sa 16. január stal štátnym sviatkom ľudí bojujúcich proti organizovanému zločinu.
Rakúske noviny Der Standard s odvolaním sa na taliansku políciu napísali, že na zhromaždeniach proti mafii sa v celej krajine v utorok zúčastnili stovky tisíc ľudí. Ich iniciátorom je 77-ročný kňaz Don Luigi Ciotti, ktorý je už od 60. rokov 20. storočia známou osobnosťou v boji proti mafii. Od roku 2014 je pod trvalou policajnou ochranou. V roku 1995 založil protimafiánske hnutie Libera. Táto organizácia v súčasnosti zastrešuje vyše 1300 združení a občianskych iniciatív v celom Taliansku, ktoré bojujú proti mafii.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Peter Vince
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies