Niektoré mydlá môžu ľudí zatraktívniť pre komáre, aké mydlo používate?

NETKY.SK • 24 Máj 2023, 18:15 • 2 min
Niektoré mydlá môžu ľudí zatraktívniť pre komáre, aké mydlo používate?

Bratislava - Intenzívna vôňa mydla sa môže zdať rozumnou stratégiou ochrany voči komárom. Vychádza z predpokladu, že ak komár necíti ľudský pach, nemá dôvod piť nám krv. Vedecká štúdia však naznačuje, že to môže byť naopak a isté druhy mydla komáre priťahujú. TASR informuje podľa denníka The Guardian.

slovakia

left justify in out


Podľa vedeckej štúdie sa ukázalo, že komáre uprednostňovali vôňu dobrovoľníkov, ktorí sa umývali tromi zo štyroch testovaných značiek mydiel. Na príčine je pravdepodobne to, že keď sa komáre nekŕmia krvou, hostia sa na rastlinnými šťavami. Mydlo s kokosovou vôňou však komáre lákalo menej. Podľa vedcov preto, lebo ide o prírodný repelent.
"Skutočnosť, že kvetinové a ovocné vône mydla si dávame na svoje telá, znamená, že komárom voniame ako kvetina a zároveň ako človek," povedal Clément Vinauger z Polytechnického inštitútu vo Virgínii. Podľa štúdie sa účinky mydiel líšili aj kvôli špecifickej interakcii medzi mydlom a jedinečným profilom pachu každého človeka.
V štúdii publikovanej v časopise iScience si dobrovoľníci na predlaktie natiahli látkové návleky a skúmali sa reakcie samičiek komárov Aedes aegypti pred umytím a hodinu po umytí štyrmi najrozšírenejšími druhmi mydiel v USA. Mydlá Dial, Dove, Native a Simple Truth používa 53 percent obyvateľov v USA. Návleky slúžili na to, aby sa vylúčil účinok oxidu uhličitého, čo je ďalší lákavý signál pre komáre.
Celkovo sa odobralo 68 vzoriek pachu, v ktorých bolo identifikovaných pomocou plynovej chromatografie 123 zlúčenín. Po odstránením najslabších (menej ako percento celkového množstva vo vzorkách), sa analyzovalo 85 zlúčenín.
"Je pozoruhodné, že ten istý jedinec keď nie je umytý mydlom, môže byť pre komáre oveľa atraktívnejší s jedným druhom mydla a potom sa s iným mydlom môže stať pre komáre odpudzujúcim," dodal Vinauger.
Priznanými slabinami štúdie je malý počet dobrovoľníkov, že sa neskúmal účinok mydla na iné druhy komárov a odber viacerých vzoriek v dlhšom časovom odstupe.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Peter Vince
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies