Kosovo a Srbsko budú spoločne pátrať po nezvestných z vojny

NETKY.SK • 3 Máj 2023, 19:30 • 2 min
Kosovo a Srbsko budú spoločne pátrať po nezvestných z vojny

PRIŠTINA - Predstavitelia Srbska a Kosova sa dohodli na spolupráci pri hľadaní a identifikácii stoviek ľudí, ktorí sú po vojne z rokov 1998-1999 stále nezvestní.

slovakia

left justify in out

Predstavitelia Srbska a Kosova sa dohodli na spolupráci pri hľadaní a identifikácii stoviek ľudí, ktorí sú po vojne z rokov 1998-1999 stále nezvestní. TASR správu prevzala zo stanice BBC News. Dohoda o nezvestných osobách bola dosiahnutá počas utorkových rokovaní v Bruseli.

 

Počas konfliktu medzi Srbskom a etnicky albánskou väčšinu Kosova zahynulo viac ako 13.000 ľudí. Podľa údajov Európskej únie je stále nezvestných 1621 osôb. Väčšinu zabitých a nezvestných tvoria kosovskí Albánci.

 

EÚ vedie úsilie o normalizáciu vzťahov medzi Srbskom a Kosovom, ktoré vyhlásilo nezávislosť v roku 2008. Väčšina západných krajín suverenitu Kosova uznala, Srbsko nie. Srbský prezident Aleksandar Vučič a kosovský premiér Albin Kurti sa v rámci dohody zaviazali využívať na odhaľovanie masových hrobov satelitné údaje a ďalšie moderné technológie vrátane laserového mapovania. Obe strany si budú tiež vymieňať úradné spisy a vytvoria spoločnú komisiu pre nezvestné osoby, ktorej bude predsedať EÚ.

 

img

Vojna v Kosove, ktorej súčasťou bola aj Severoatlantická aliancia (NATO) a albánska armáda.

 

"Aj po vyše 20 rokoch žijú ich rodiny v smútku a nevedia, kde sa nachádzajú ich blízki," povedal šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell, ktorý dohodu sprostredkoval. "Rodiny majú právo poznať osud svojich príbuzných, rovnako ako celá spoločnosť," dodal.

 

Osud nezvestných osôb je iba jednou z mnohých nevyriešených otázok medzi oboma stranami. Belehrad je obviňovaný z podpory kosovských Srbov, ktorí sa bránia autorite Prištiny.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies