Hurikán Beryl zosilnel na katastrofickú najvyššiu kategóriu

NETKY.SK • 2 Júl 2024, 08:34 • 2 min
Hurikán Beryl zosilnel na katastrofickú najvyššiu kategóriu

WASHINGTON - Hurikán Beryl vo východnom Karibiku zosilnel v pondelok večer na najvyššiu piatu kategóriu. Sprevádza ho vietor s maximálnou rýchlosťou až 260 kilometrov za hodinu a je na "úrovni potenciálne katastrofickej kategórie", uviedlo americké Národné centrum pre hurikány (NHC).

slovakia

left justify in out

Hurikán počas pondelka narobil škody v juhovýchodnej časti Karibiku - strhával dvere, okná a strechy domov. Ešte klasifikovaný ako hurikán štvrtej kategórie vyčíňal v Grenade. Z oblasti hlásia úrady rozsiahle škody a najmenej jednu obeť.

Ide o prvý hurikán tohtoročnej sezóny v Atlantickom oceáne. Beryl sa zmenil z tropickej búrky na hurikán prvej kategórie iba v sobotu. NHC očakáva, že sa bude ďalej presúvať k Jamajke.

Vznik takého nebezpečného hurikánu tak skoro po 1. júni, ktorý sa považuje za začiatok hurikánovej sezóny v Atlantiku trvajúcej do 30. novembra, je nezvyčajný. Beryl tak predbehol hurikán Dennis, ktorý podľa údajov NHC 4. kategóriu dosiahol 8. júla 2005.

Americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA) v máji predpovedal, že hurikánová sezóna v Atlantiku bude v roku 2024 nadpriemerná. Dôvodom sú nadpriemerne teplé povrchové vody a očakávaný nástup fenoménu La Niňa, ktorý spôsobí ochladenie povrchových vôd vo východnej časti Tichého oceánu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: AFP / AP / Reuters, Foto: Reuters / Andrea De Silva
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies