Koľko zarába novopečený lekár a lekár s 20 ročnou praxou?

NETKY.SK • 4 Február 2020, 14:15 • 2 min
Koľko zarába novopečený lekár a lekár s 20 ročnou praxou?

Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský upozornil, že 30-ročný lekár čerstvo po atestácii má rovnakú mzdu, ako dvojatestovaný vedúci lekár oddelenia s 20-ročnou praxou v 45 rokoch.

slovakia

left justify in out

Mladí lekári sa nemajú od koho učiť

Atestovaný lekár má podľa zákona mzdu 2,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov. Ako uviedol Visolajský, realita je však taká, že táto mzda sa mu už naberaním skúseností, ani ďalším vzdelávaním či zvyšovaním zodpovednosti, nejako nemení. To podľa neho vedie k tomu, že v slovenských nemocniciach dnes chýbajú skúsení najefektívnejší lekári. "Čo v konečnom dôsledku prehlbuje exodus slovenských lekárov, pretože mladí lekári sa mnohokrát v nemocniciach nemajú už od koho učiť, preto radšej volia odchod zo Slovenska," upozornil predseda LOZ.

 

img

 

LOZ navrhovalo diferenciáciu platov
Tento problém združenie podľa Visolajského riešilo v posledných rokoch aj s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky či implementačnou jednotkou Úradu vlády. Navrhovali diferenciáciu platov lekárov nad minimálnu mzdu podľa rokov praxe, vzdelania a ďalších objektívnych parametrov. "Žiaľ, naše argumenty a rokovania nepadli na úrodnú pôdu. A to je tiež jeden z dôvodov, prečo sme lekárom neodporučili podpisovať súhlasy na nadčasy nad limity, ktoré prikazuje zákon," uviedol. Zvýšenie miezd, ktoré nastalo u nemocničných lekárov od 1. januára 2020, vyplýva zo zákona. "Tento zákon vyrokovalo LOZ v roku 2011 s vládou po výpovediach lekárov. V každom prípade som rád, že Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky oceňuje prácu LOZ v stabilizácii lekárov na Slovensku," uzavrel predseda združenia.

 

Platy lekárov sa zvýšili o 6%
Ministerstvo zdravotníctva v januári informovalo, že platy lekárov v nemocniciach sa zvýšili o vyše 6 %. Zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti ustanovuje, že minimálna výška základnej zložky mzdy lekára a zubného lekára je najmenej 1,25-násobok priemernej mesačnej mzdy. Minimálna výška základnej zložky mzdy lekára a zubného lekára špecialistu, teda lekára so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore, je najmenej 2,30-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve.

 

img

 

Aký je minimálny plat lekárov?

Na základe uvedenej úpravy je v roku 2020 minimálna výška základnej zložky mzdy lekára a zubného lekára v ústavnom zdravotníckom zariadení najmenej 1 266,25 eur a minimálna výška základnej zložky mzdy lekára a zubného lekára – špecialistu najmenej 2 329,90 eur. Medziročné zvýšenie minimálnej výšky základnej zložky mzdy lekára zodpovedá medziročnému zvýšeniu priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenska. Z 954 eur za rok 2017 sa platy za rok 2018 zvýšili na 1 013 eur.

 

Základná zložka mzdy predstavuje len časť celkovej mzdy lekára
Dohodnutie konkrétnej výšky základnej zložky mzdy je predmetom sociálneho dialógu a kolektívneho vyjednávania v rámci dohodovania konkrétnych podmienok odmeňovania u príslušného zamestnávateľa. Základná zložka mzdy predstavuje len časť celkovej mzdy lekára. Okrem nej poskytujú zamestnávatelia lekárom aj ďalšie dohodnuté zložky miezd, ako aj zákonné nároky. Na základe takzvaného mzdového automatu majú lekári pracujúci v ústavných zdravotníckych zariadeniach garantovanú minimálnu výšku základnej zložky mzdy, známu pod názvom platová tarifa alebo tarifný plat.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Gabriela Nagyova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies