Kirgizskí voliči v referende odsúhlasili novú ústavu, ktorá posilní moc prezidenta

NETKY.SK • 12 Apríl 2021, 08:22 • 2 min
Kirgizskí voliči v referende odsúhlasili novú ústavu, ktorá posilní moc prezidenta

KIRGIZSKO - Tamojší voliči si želajú posilniť moc prezidenta. Odsúhlasili to v nedeľnom referende.

slovakia

left justify in out

Kirgizskí voliči v nedeľnom referende odsúhlasili zmeny ústavy, ktoré posilnia moc prezidenta. Potvrdila to tamojšia ústredná volebná komisia, ktorá uviedla, že po spočítaní výsledkov z 90% volebných miestností vyplýva, že 79% voličov súhlasilo so zmenou ústavy. Referendum sa konalo tri mesiace po tom, ako sa Sadyr Žaparov stal prezidentom krajiny.

 

img


Žaparov sa dostal k moci po tom, ako v októbri v Kirgizsku vyvolali sporné parlamentné voľby politickú krízu a nepokojné masové demonštrácie. Politik si vtedy odpykával 11,5-ročný trest odňatia slobody za únos regionálneho guvernéra pre spor o zlatú baňu, keď ho demonštranti prepustili. On následne podnietil odstúpenie prezidenta Sooronbaja Žeenbekova a sám sa stal dočasným lídrom krajiny. Z pozície neskôr odstúpil, aby mohol kandidovať vo voľbách, kontrolu nad Kirgizskom mu pomohli udržať spojenci v parlamente.

Na jeseň to bolo po tretí raz za 15 rokov, čo povstania občanov vyhnali prezidenta z úradu. Stalo sa tak aj v rokoch 2005 a 2010. Nová ústava nížila počet kresiel v parlamente o 25%, a to na 90. Prezidentovi umožňuje menovať sudcov a vedúcich orgánov činných v trestnom konaní. Je tiež základom pre vytvorenie poradného výboru, ktorý podľa niektorých bude akýmsi tieňovým parlamentom a nástrojom prezidenta na vyvíjanie tlaku. Krajina má 6,5 milióna obyvateľov. Je do veľkej miery závislá od hospodárskej podpory Moskvy. Nachádza sa tam tiež ruská letecká základňa.

 

Prečítajte si tiež: V Srbsku vyšli demonštranti do ulíc. Vládu vyzvali na zvýšenie ochrany životného prostredia
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies