V Srbsku vyšli demonštranti do ulíc. Vládu vyzvali na zvýšenie ochrany životného prostredia

NETKY.SK • 12 Apríl 2021, 06:54 • 2 min
V Srbsku vyšli demonštranti do ulíc. Vládu vyzvali na zvýšenie ochrany životného prostredia

BELEHRAD - Tisíce Srbov v sobotu demonštrovalo v hlavnom meste za lepšiu ochranu životného prostredia.

slovakia

left justify in out

Pred budovou parlamentu v Belehrade sa stretli tisíce nespokojných občanov, pričom nie všetci z nich mali na tvári rúško. Kritici hlásia, že štát devastuje ich krajinu.

Upozorňujú pritom na rekordnú úroveň znečistenia ovzdušia a viacero environmentálnych problémov, ako napríklad zlé narábanie s odpadom. Rieky sú znečistené toxickým odpadom z tovární a mnohé mestá, vrátane Belehradu nemajú dostatočný kanalizačný systém.

Protestujúci si priniesli transparenty s nápismi ako "obmedzujte korupciu a zločin, nie lesy", "voda je život" alebo "zasaďte strom". Narážali tým na výrub lesov a premenu zelených miest na betónové plochy.

Niekoľko hodín pred stretnutím ministerstvo životného prostredia vyhlásilo, že už hľadá dlhodobé riešenia problémov, ktoré sa týkajú aj znečistenia ovzdušia. K protestujúcim sa pripojili aj aktivisti z Bosny, ktorí uviedli, že všetci v regióne zdieľajú rovnaké obavy.

Veľká časť znečistenia pochádza zo starých uhoľných elektrární. Aktivisti však obviňujú srbské úrady z toho, že zatvárajú oči pred znečistením spôsobeným projektami financovanými zo zahraničia.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies