KFOR na Balkáne sa stane najväčšou a najdlhšou operáciou NATO na svete

NETKY.SK • 2 Júl 2021, 06:32 • 2 min
KFOR na Balkáne sa stane najväčšou a najdlhšou operáciou NATO na svete

PRIŠTINA - Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg počas štvrtkovej návštevy Kosova ubezpečil tamojších lídrov, že medzinárodné Sily pre Kosovo (KFOR) zostanú na svojom mieste, aby v regióne zabezpečili mier a stabilitu.

slovakia

left justify in out

Stoltenberg bol v kosovskej Prištine na návšteve vojenskej mierovej misie KFOR vedenej NATO aj preto, aby ukázal "záväzok NATO k mieru a stabilite na západnom Balkáne".

NATO vedie misiu KFOR tvorenú viac ako 3 700 vojakmi z 27 krajín od roku 1999. Podľa Stoltenberga história ukázala, že "misia KFOR je dôležitá nielen pre Kosovo a región, ale aj pre NATO a všetkých spojencov NATO".

 


Ako zároveň poznamenal, po tom, ako západné sily dokončia sťahovanie vojsk z Afganistanu, čo bola dlhé roky najväčšia operácia NATO, bude "KFOR nielen najdlhšia, ale aj najväčšia vojenská operácia NATO".

Vojna v Kosove z rokov 1998 - 1999 si vyžiadala viac ako 10-tisíc mŕtvych a ukončila ju až 78-dňová kampaň NATO.

 

Kosovo vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Srbska v roku 2008, čo Belehrad doteraz neuznal, podobne ako niekoľko desiatok ďalších štátov ako Rusko, Grécko, Slovensko, Španielsko, Čína, Rumunsko či Cyprus.

 

img


Stoltenberg počas stretnutí s prezidentkou, premiérom a zástupcom srbskej menšiny podľa vlastných slov zdôraznil potrebu dialógu medzi Prištinou a Belehradom.

Minulý mesiac sa v Bruseli opäť začali rokovania sprostredkované Európskou úniou (EÚ) a podporované Spojenými štátmi.
 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies