Prezidentka ocení udržateľné inštitúcie, ktoré splnia viaceré kritériá

NETKY.SK • 1 Apríl 2022, 16:57 • 2 min
Prezidentka ocení udržateľné inštitúcie, ktoré splnia viaceré kritériá

BRATISLAVA – Prezidentka SR Zuzana Čaputová udelí v rámci projektu Prezidentská zelená pečať ocenenia verejným inštitúciám, ktoré sa snažia o udržateľnosť a uhlíkovú neutralitu. Na získanie ocenenia je potrebné dodržať kritériá a parametre vypracované expertnou skupinou. Hlava štátu o tom informovala na piatkovej tlačovej konferencii.

slovakia

left justify in out

„Je veľmi dôležité zaoberať sa tým, ako znížiť vlastnú spotrebu energie, ako byť energeticky efektívnejší, pretože to znamená úsporu prírodných zdrojov, ale aj úsporu verejných financií,“ vysvetlila prezidentka dôvody spustenia projektu. Znamená to podľa jej slov aj zníženie závislosti od dovozu fosílnych palív z Ruska. Cieľom projektu je motivovať ďalšie inštitúcie, aby nasmerovali obnovu svojich budov a ich prevádzku smerom k udržateľnosti. Každá stavba musí spĺňať kritériá, ktoré budú hodnotené odborníkmi.

 

img

 

Dôraz pri hodnotení sa kladie na udržateľnosť, zdravé prostredie v budove a minimálny negatívny vplyv na životné prostredie. Aby budova získala Prezidentskú zelenú pečať, musí podľa predsedu Predstavenstva Slovenskej rady pre zelené budovy (SKGBC) Pavla Kukuru splniť parametre v desiatich kategóriách. Tie sa delia na dve časti. „Sú to stavebné kategórie, ktoré budú sledované pri výstavbe budovy, a nestavebné kategórie, ktoré hodnotia prevádzku budovy a potom aj dosah na komunitu,“ spresnil Kukura.

 

Na projekte sa okrem Kancelárie prezidenta SR podieľali aj SKGBC, Inštitút cirkulárnej ekonomiky, Budovy pre budúcnosť či Slovenská komora architektov. Na príprave projektu podľa prezidentky spolupracovali tiež zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska. Na podporu projektu vytvorila Slovenská rada pre zelené budovy Akadémiu udržateľnosti. Tá predstavuje sériu školení a webinarov, ktoré sú určené záujemcom o Prezidentskú zelenú pečať. Informácie o projekte sú zverejnené tiež na webovej stránke www.zelenapecat.sk.

 

Možno vás zaujme: Vedci spoľahlivo preukázali, či má ivermektín naozaj vplyv na COVID-19twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies