Každý dvanásty Slovák v produktívnom veku poberá invalidný dôchodok

NETKY.SK • 9 Marec 2023, 12:30 • 2 min
Každý dvanásty Slovák v produktívnom veku poberá invalidný dôchodok

Bratislava - Každý dvanásty Slovák v produktívnom veku poberá invalidný dôchodok. V 97 % prípadov je príčinou choroba. Výška tohto dôchodku sa z roka na rok voči priemernej mzde znižuje. Uviedla to marketingová špecialistka spoločnosti Swiss Life Select Slovensko Zuzana Bányi.

slovakia

left justify in out

Väčšina ľudí sa podľa firmy domnieva, že invalidita sa ich netýka, lebo jej príčinou sú najmä vážne úrazy. Úrazy sú však príčinou iba v 3 % prípadov. Vo zvyšných 97 % sú príčinou choroby, napríklad pohybovej a opornej sústavy, nádory či duševné poruchy, upozorňuje poistný analytik spoločnosti Peter Mocker. Títo ľudia podľa údajov ku koncu roka dostávajú od štátu priemerný čiastočný invalidný dôchodok vo výške 231 eur alebo priemerný plný invalidný dôchodok 419 eur, vyčíslila spoločnosť. Nárok na invalidný dôchodok vzniká po určitom počte odpracovaných rokov. "Výška invalidného dôchodku sa navyše postupne vzďaľuje priemernej mzde," vysvetľuje poistný analytik. Dodal, že zatiaľ čo invalidný dôchodok v roku 2020 tvoril 45 % priemernej čistej mzdy, v minulom roku to bolo 42 %. Preto ak sa niekto nechce spoliehať na štát, môže sa dať poistiť pre prípad invalidity. Podľa firmy to môže byť ešte dôležitejšie ako pre prípad smrti, pretože pravdepodobnosť invalidity v produktívnom veku je o 11 % vyššia ako pravdepodobnosť smrti. A ak niekomu štát pre nedostatok odpracovaných rokov nemôže vyplácať invalidný dôchodok, aj keď podľa diagnózy naň nárok má, zo životného poistenia mu vybrané poisťovne poistné vyplatia, uzavrela spoločnosť.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Peter Vince
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies