Spánok v zime dokáže potrápiť. Poradíme, ako na neho vyzrieť

NETKY.SK • 11 Január 2024, 15:25 • 2 min
Spánok v zime dokáže potrápiť. Poradíme, ako na neho vyzrieť

Máte s každou nadchádzajúcou zimou pocit, že by ste sa najradšej uchýlili k zimnému spánku a zobudili sa až na jar? Zároveň vás ale trápi to, že akonáhle zaľahnete do postele, nemôžete zaspať? Aj keď sa to nezdá, tak práve v zime je ťažšie dosiahnuť kvalitný spánok. Poradíme vám, ako docieliť kvalitný spánok aj v tomto období.

slovakia

left justify in out

Správna prikrývka a vyhovujúci matrac

Podstatný vplyv na kvalitu spánku má výber matracu a správneho vankúša či prikrývky. Ak ste zimomraví a často sa budíte chladom, vsaďte na prikrývku určenú špeciálne na zimu. „Ideálne sú objemnejšie prikrývky s vyššou gramážou náplne, ktorá sa hodí práve na chladnejšie obdobie. Vyššiu hrejivosť zaistia tiež prikrývky z prachového peria, hlavne husieho, ktoré perfektne odvedú z tela pot a vlhkosť,“ vysvetľuje Ondřej Bacík, CCO spoločnosti PreSpánok, ktorá sa špecializuje na zdravý a kvalitný spánok.

 

Stres stojí za väčšinou našich problémov

Stres je jedným z faktorov, ktoré majú na kvalitu spánku najväčší vplyv. Ľahko sa povie: „Nestresuj sa,“ ale všetci vieme, že práve to nie je tak jednoduché. Ak teda cítite, že je toho na vás príliš, vezmite si voľno, odpočiňte si a spravte si čas na seba a svoju obľúbenú aktivitu. Pre niekoho to môže byť fitko, výlet do prírody, pre iného dobrá knižka alebo čas strávený s rodinou či priateľmi. Dôležité je nepreceňovať svoje možnosti a včas zatiahnuť za ručnú brzdu.

 

Doplňte hladinu serotonínu

Za našu zlú náladu môžu niekedy tiež hormóny, ktoré nás ovplyvňujú viac, než sme si ochotní pripustiť. Tie potom majú vplyv aj na náš spánok. Nedostatok sérotonínu, tzv. hormónu šťastia, priamo ovplyvňuje hladinu melatonínu, spánkového hormónu zodpovedného za to ako spíme. Sérotonín je možné doplniť rôznymi spôsobmi. Pomôže akákoľvek fyzická aktivita alebo pravidelný pobyt na slnku, toho sa ale v zimných mesiacoch príliš nedočkáme. V takýchto prípadoch je dobré zamerať sa na doplnky stravy, ideálne vyhľadávať tie, ktoré sú založené na prírodnej báze.

Ste to, čo jete

Nevľúdne počasie a zlá nálada môžu priamo vyzývať k tomu zababušiť sa pod deku, dopriať si niečo sladké či objednať si fast food. Ak chcete v noci bez problémov zaspať, skúste sa ťažkému a sladkému jedlu minimálne niekoľko hodín pred spaním vyhnúť. Obmedzte kofeín a alkohol, namiesto toho do svojho jedálničku zaraďte proteíny, vlákninu, a nezabúdajte ani na vitamíny. Vitamín C jednoducho doplníte kyslou kapustou, kiwi a citrusmi, vitamín D zas nájdete v mastnejších rybách ako je napríklad losos alebo makrela.

 

Nedostatok pohybu

Na spánok má nepopierateľný vplyv tiež správny pohyb. Práve ten dokáže zázraky! Nie je treba každý deň drieť v posilňovni, postačí jóga, pilátes alebo niekoľkominútový strečing. Výborný pre celé telo je beh ale aj prechádzka na čerstvom vzduchu. Ak si nastavíte režim a začnete sa hýbať každý deň, uvidíte, že za pár dní bude vaša nálada lepšia a spánok kvalitnejší. Ak však chcete so svojím spánkovým rytmom spraviť radikálnejšie zmeny a poradiť sa s odborníkmi, zájdite do predajní PreSpánok, kde spánku rozumejú a poradia s jeho správnym nastavením.

 

Zababušte sa počas mrazivých nocí

Hrejivá prikrývka Clima Wellness je ideálna voľba pre tých, ktorí sa v noci budia zimou a nedarí sa im zahriať. Prikrývka je vyrobená z vysoko kvalitných materiálov, vďaka ktorým si udržuje nadýchanosť a stály objem. Zároveň je antialergénna a chráni pred roztočmi. Mikrovlákna v lôžkovine zaistia efektívny odvod vlhkosti a kvalitné termoregulačné materiály, z ktorých je prikrývka vyrobená, obmedzí potenie aj prehrievanie, čo zaručuje kvalitný spánok v zdravom a sviežom prostredí.

 

Vysoko hrejivá prikrývka s odvodom vlhkosti Clima Wellness v rozmere 135x200 cm je dostupná v e-shope www.prespanok.sk za cenu 89 €.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Botticelli / Jana Naščáková / PreSpánok, Foto: Botticelli / Jana Naščáková / PreSpánok

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies