Jozef Mihál okomentoval Matovičovu daňovu-odvodovú reformu: Toto nie je reforma, toto je blázninec!

NETKY.SK • 11 Máj 2021, 19:34 • 2 min
Jozef Mihál okomentoval Matovičovu daňovu-odvodovú reformu: Toto nie je reforma, toto je blázninec!

BRATISLAVA - Zvýšenie príspevkov na každé dieťa na 200 eur štátny rozpočet neunesie.

slovakia

left justify in out

V utorkovej diskusnej relácii televízie Joj Analýzy Na hrane to povedal expert na dane a odvody za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jozef Mihál. Takúto sumu podľa neho vláda v štátnom rozpočte k dispozícii nemá.

 

Na zvyšovanie DPH doplatia dôchodci

„Ak sa to má zaplatiť v rámci daňovo-odvodovej reformy tým, že tá reforma nebude pre ľudí znamenať vyšší čistý príjem, ale bude nástrojom, odkiaľ minister financií zoberie 2,5 miliardy eur, tak na to ľudia doplatia vyššími daňami a odvodmi, tak s tým sa nedá súhlasiť," povedal.

Bývalý minister práce a sociálnych vecí vecí upozornil na to, že na prípadné zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) by doplatili dôchodcovia. „Určite vláda musí myslieť na dôchodcov, to je povinnosť vlády," upozornil.

 

Ak by však vláda po zvýšení DPH penzistov odškodňovala, podľa Mihála by celá reforma stála štát ešte viac. Myslí si, že by sa rodinné dávky nemali zvyšovať dvoj- až trojnásobne.

 

Prečítajte si tiež: Minister Matovič ohlásil zvýšenie prídavku na dieťa. Po novom to bude 200 eur

 

SaS odmieta zrušenie paušálnych výdavkov

"Toto nie je reforma, toto je blázninec," povedal. Zopakoval, že strana SaS nepripustí zvýšenie daní. "Pripúšťame zmenu daňového mixu, nižšie dane za prácu a podnikanie a vyššie dane z majetku," povedal.

Expert liberálov na dane a odvody tiež nesúhlasí s tým, aby sa samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) zrušil inštitút paušálnych výdavkov.

 

Vďaka tomuto nástroju je podľa Mihála súčasný systém pre menších podnikateľov pomerne jednoduchý, keďže SZČO pri využití paušálnych výdavkov nemusia riešiť, aké výdavky si v daňovom priznaní uplatnia.

 

Diskusiu o paušálnych výdavkoch však pripúšťa. „Mali by byť rozdelené podľa toho, o akú profesiu ide," povedal. Nižšiu úroveň paušálnych výdavkov by tak podľa neho mohli mať tzv. slobodné povolania.

 

„Môže sa stať aj to, že keď sa paušálne výdavky zrušia a keď si budú musieť naháňať bločky, tak nakoniec žiadne dane platiť nebudú," dodal Mihál.

 

Súvisiaci článok: ROZHOVOR: Daňovo-odvodová reforma je neadresná. Každý rok zatne do štátneho rozpočtu poriadnu sekeru

 

Matovič predstavil tri body reformy
Finálna podoba daňovej a odvodovej reformy Slovenska bude známa o niekoľko týždňov. Informoval o tom minulý týždeň v stredu na brífingu minister financií Igor Matovič.

 

Navrhuje zaviesť príspevok 200 eur na dieťa mesačne do jeho dospelosti, tiež zjednodušenie daňovo-odvodového systému tak, aby v prípade zamestnaneckého pomeru bola z ceny práce odpočítateľná len jedna daň a jeden odvod.

 

Cieľom reformy sú aj férové dane, čo v praxi znamená, že všetci ľudia budú za rovnakú formu práce pre toho istého zamestnávateľa platiť tie isté dane a odvody.

 

Súvisiaci článok: Matoviča mrzí útok médií pre jeho návrh reformy zvýšenia príspevku na dieťatwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies