Johnson sa ospravedlnil za večierky, mieni však zotrvať vo funkcii

NETKY.SK • 31 Január 2022, 19:25 • 2 min
Johnson sa ospravedlnil za večierky, mieni však zotrvať vo funkcii

LONDÝN – Britský premiér Boris Johnson sa v pondelok na pôde britského parlamentu ospravedlnil za viacero večierkov na Downing Street 10, ktoré sa konali počas lockdownu a boli potvrdené v správe vyšetrovateľov zverejnenej v pondelok. Je však odhodlaný aj naďalej zotrvať na poste predsedu vlády, informovali agentúra AFP a stanica Sky News.

slovakia

left justify in out

„Najskôr chcem povedať, je mi to ľúto,“ povedal premiér. Vyjadril ľútosť nad záležitosťami, ktorých vývoj sa podľa neho nevyvíjal správnym smerom, a takisto aj ľútosť nad spôsobom, ako sa k týmto záležitostiam pristupuje. V pondelok bola zverejnená čiastočná správa z vyšetrovania druhej tajomníčky britského úradu vlády Sue Grayovej, v ktorej sa píše o porušení štandardov počas viacerých večierkov na Downing Street, na ktorých sa údajne zúčastnili aj členovia vlády. Táto kauza je označovaná ako „partygate“.

 

img

 

Vyjadriť ľútosť podľa premiérových slov nestačí. „V tejto chvíli sa musíme pozrieť sami na seba do zrkadla a musíme sa poučiť,“ povedal. Pripomenul, že Metropolitná polícia (MPS) musí dokončiť svoje vlastné vyšetrovanie, a preto v správe Sue Grayovej chýbajú niektoré podrobnosti. Premiér však podľa svojich slov uskutočňuje zmeny v oblasti vedenia svojho úradu na Downing Street 10 i úradu britskej vlády. „Najskôr musíme vyriešiť to, čo Sue Grayová právom označila za rozkúskovanú a komplikovanú štruktúru vedenia Downing Street,“ povedal.

 

img

 

„Napravím to,“ povedal Johnson a dodal, že jeho vláda si zaslúži dôveru. Pripomenul kroky, ktoré vláda uskutočnila v období po brexite, i jej opatrenia v boji s pandémiou. Grayová podľa AFP uviedla, že jej správa má obmedzený rozsah z dôvodu prebiehajúceho policajného vyšetrovania. Johnson povedal, že všetky strany by mali počkať na výsledky policajného vyšetrovania.

 

Líder opozičnej Labouristickej strany Keir Starmer však povedal, že samotné policajné vyšetrovanie je „znakom hanby“. „Premiér je v súčasnosti bez pochýb predmetom trestného vyšetrovania,“ povedal. Johnson však podľa Starmera neodstúpi, pretože je „človekom bez hanby“.

 

Možno vás zaujme: Spojené arabské emiráty zavedú v budúcom roku firemnú daňtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies